Kesik ve Yaralanmalar

Kesik ve Yaralanmalar;  
Cildin herhangi bir yerinde meydana gelen ve genellikle keskin ve pürüzlü bir cisimle oluşan kesiklerdir.
Sporcuların sıkça başına gelen, sonuç olarak yaralara ve çürüklere sebebiyet verecek şekilde devam eden bir süreçtir. Bu durum ilk başta sıyrık ve kesilerle oluşur. Daha sonrasında belirttiğimiz gibi çürüklere dönüşebilir. Sportif antrenmanlar sırasında cildin (derinin) kalkması ile meydana gelen acılı bir durumdur.
Vücudun baş ve alın kısımlarında oluşacak bir kesi, daha fazla kanamaya neden olur. Hatta bazen ciltte şişkinlikler, kızarıklıklar ve aşırı hassasiyete sebep olabilir.
Sportif cilt kesilerinin oluşma nedenlerine örnek verecek olursak; bir futbol maçı esnasında rakip oyuncunun krampon tabanından alacağınız herhangi bir darbe sonucunda ciddi kesilmeler oluşabilir. Bunlara eşlik eden nedenlerden bazıları; sürekli temas halinde olduğumuz spor türleri, motosiklet gibi ciddi kesilmelere yol açabilecek sporlar ve pürüz dolu oyun sahalarından oluşan aktivitelerdir.
Tedavisi ise çoğu zaman doktor gözetimi altında yaranın temizlenmesi ve durum ciddi ise gerektiği takdirde dikiş atılmasıdır. Bundan sonraki süreç ise kendi kendine yapılacak bakımdır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.