Vitaminlerin Çocuk Gelişimi İçin Önemi Nedir

Vitaminlerin Çocuk Gelişimi İçin Önemi Nedir;
Vitamin’in kelime anlamı Latince’den gelmektedir ve yaşam anlamına gelmektedir. Vitaminler uzun bir hayat sürmek isteyen kişiler için vazgeçilmez sağlık kaynaklarıdır. Vücudumuz vitamine en çok gelişme çağında ihtiyaç duymaktadır. Yani çocuk gelişimi için vitaminler çok büyük bir öneme sahiptir.
Yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı ve dengeli beslenmeyen çocuklarda vitamin eksikliği sorunun daha ciddi boyutlarda yaşandığını göstermektedir. Özellikle de beyinsel gelişim için vitamin alımı mutlaka her gün düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Çocuklarda vitamin takviyesi sadece yapılacak kan tahlilleri sonucu vitamin eksikliği doktor tarafından teşhis edilirse kullanılmalıdır. Çünkü vitamin almamak kadar fazla vitamin almakta zararlıdır.
Çocuklarda vitamin eksikliği belirtileri arasında çocuğun çok sık hasta olması, enerji düzeyinde düşüş, dişlerin hızlı çürümesi, çok sık ve uzun süreli uykular gibi basit belirtiler yer almaktadır. Çocuğunun sağlıklı bir gelişim göstermesini isteyen aileler mutlaka çocuklarının ihtiyaç duyduğu vitamini vitamin ilaçları ile değil beslenme yolu ile almalarını sağlamalıdır. Doğal vitaminler her zaman için daha kaliteli vitaminlerdir ve meyveler başta olmak üzere bir çok yiyecekte bulunmaktadır.
Çocukların her gün düzenli olarak 1 yumurta yemesi, 1 bardak süt içmesi,  sebze ağırlıklı beslenmesi, meyve tüketmesinin teşvik edilmesi ve hafta da 2 kere balık tüketmesi vitamin ihtiyacının sağlanması açısından yeterli olacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.