Çocuklarda Hırıltılı Nefes Neden Olur

Çocuklarda Hırıltılı Nefes Neden Olur;
Çocuklarda hırıltılı nefes pek çok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Dönem dönem tüm çocuklarda görülebilen bu rahatsızlık konusunda ailelerin aklına ilk astım hastalığı gelsede neden çoğu zaman altta yatan diğer solunum hastalıklarıdır.
Bebeklerde hırıltılı nefes genelde bronşların daralması sonucu ortaya çıkmaktadır. Özellikle de broşlarda meydana gelen iltihaplı rahatsızlıklar hırıltılı nefes alıp verme gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bronşiolit adı verilen hastalık bu tip hırıltılı nefes alıp vermeye gösterilebilecek en iyi örnektir ve başlangıçta grip gibi başlayan üst solunum yolu hastalığı yerine bronşiolit’e bırakmaktadır.
Çocuklarda astım hastalığının belirtileri ilk 5 yaş içerisinde ortaya çıktığı için hırıltılı nefes alıp verme sorunu yaşayan çocukların yakın takibi ve ileri tetkiklerin yapılması tavsiye edilmektedir. Bebeklerde bronşit sorunu yaşayan aileler daha dikkatli olmalı ve hastalığın tekrarlaması için gerekli önlemleri almalıdır. Astım testleri sonucu çocuğunuz değerleri normal çıkarsa yaşanan hırıltılı nefeslerin nedeni olark broşiolit hastalğı kabul edilir. Çocuk alerji ya da çocuk solunum uzmanları bu konuda en doğru teşhisi koyacak doktorlardır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.