Çocuk Felci Nedenleri

Çocuk felci nedenleri arasında ilk sırayı polio adlı virüs almaktadır. Bu virüsün bulaştığı suyu içmek, besin maddesini yemek ya da havayı solumak çocuk felci oluşmasına neden olmaktadır.
Çocuk felci kasları ve sinir sistemini etkilediği için son derece tehlikeli bir hastalıktır. Geliştirilen çocuk felci aşısı sayesinde gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde çocuk felcine yakalanan çocuk sayısı nerede ise hiç yokken aşının yapılmadığı yoksul ülkelerde her yıl binlerce çocuk bu hastalığın pençesine düşmektedir.
Çocuk felci aşısı yapılmayan çocuklar hastalık için büyük risk altındadır. Özellikle de bebekler bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemesine bağlı olarak çocuk felcine karşı aşı yapılmazsa korumasız kalmaktadırlar. Çocuk felci virüsü beyni ve omiriliği etkilemezse çocuk felci tamami ile atlatılabilmektedir. Ancak beynin ve omiriliğin etkilendiği hastalarda felç ve daha ileri evrelerde ölüm riski ortaya çıkar.
Ülkemizde uygulanan aşı takvimi ile bebeklik döneminden itibaren çocuk felcine karşı düzenli olarak aşılama uygulandığı için çocuk felcine yakalanma riski son derece düşüktür.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.