Depresyonu Tetikleyen Hastalıklar Nelerdir

Depresyonu Tetikleyen Hastalıklar Nelerdir;
Depresyon günümüzde çocuklarda bile sıklıkla görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Depresyonu ortaya çıkaran nedenler arasında bir çok hastalıkta bulunmaktadır. Özellikle de kronik rahatsızlıklar depresyonu tetikleyebilir. Şiddetli baş ağrısı olarak bilinen migren hastalığı uzun süreli ağrı ataklarına neden olduğu için bir süre sonra hastalık ile baş edemeyen kişilerde depresyona yol açabilmektedir. Endokrin ve hormon hastalıkları da beyin kimyasına direkt olarak etki eden hastalıklar olduğu için depresyona yol açabilmektedir.
Bu tip hastalıkların yanı sıra tedavisi uzun ve zor olan hastalıklarda kişilerde umutsuzluğa yol açabildiği için depresyona zemin hazırlayabilmektedir. Örneğin kanser hastalarının büyük bir çoğunluğunda hastalığın öğrenilmesini takip eden dönemlerde şiddetli depresyon görülmektedir. Özellikle de bu aşamada sürekli olarak “neden ben” sorusunun sorulması ve içine kapanıklık depresyonu beraberinde getirir. Bu nedenle bu tip hastalıklar mutlaka psikolog eşliğinde hastaya açıklanmalı ve gerekli cevaplar verilerek hastaya bundan sonra kendisini bekleyen süreç tüm detayları ile anlatılmalır.
Depresyona neden olan hastalıklar arasında önemli olan bir diğer hastalık ise obezitedir. Obeziteye yakalanan kişiler yaşlarına bağlı olarak farklı tepkiler verirken özellikle de çevrelerinde alay konusu olmaları halinde içe kapanma ve sosyal fobi oluşması gibi bir çok psikolojik sorun ile beraber depresyonu da yaşamaktadırlar.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.