Kan Uyuşmazlığı Nedir

Kan Uyuşmazlığı Nedir;
İnsanların kan grupları A, B olarak adlandırılan temel yapıtaşlarından ve Rh olarak tanımlanan bir kan grubu faktöründen oluşmaktadır. İnsanlarda bu temel yapıtaşlarının ve Rh faktörünün buluşması sonucu toplam 8 farklı kan grubundan biri bulunmaktadır. Kan uyuşmazlığı anne adayının Rh negatif baba adayının ise Rh pozitif olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır.
Kan uyuşmazlığı denilen rahatsızlık aslında Rh uygunsuzluğudur. Rh uygunsuzluğu yani kan uyuşmazlığı ilk gebeliklerde çok sorun olmasada ikinci gebelikte mutlaka gereken önlemler alınmalıdır. Anne adayının Rh negatif baba adayının ise Rh pozitif olduğu gebeliklerde bebeğin Rh pozitif kan grubuna sahip olma ihtimali doğmaktadır. Eğer bebek Rh pozitif kan grubu taşırsa annenin vücudunda bulunan savunma mekanizması pozitif kan hücrelerini yabancı hücreler olarak tanımlayacak ve bu hücreleri yok edebilmek için gerekli mekanizmayı geliştirmeye başlayacaktır.
Ancak ilk gebelik bu yabancı hücreleri tanıma ve yok etmek için gerekli sistemin oluşturulması ile çoğu zaman hasarsız atlatılmaktadır. Ancak ikinci gebeliklerde vücut tarafından bu sistem oluşturulmuş olduğu için aynı durumun tekrarı söz konusu olduğu için pozitif kan hücrelerini yok etmek için bağışıklık sistemi harekete geçecek bu da pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.