Vajinal Akıntı Nedir

Vajinal Akıntı Nedir;  Vajinal akıntıların birkaç türü ve belirtisi olmaktadır. Bunlardan ilki; eğer vajinada mantar enfeksiyonu oluşmuş ise, vajinal akıntı meydana gelecektir. Bunun belirtisi; vajinadan peynir kesiği kıvamında bir akıntı olacak ve kaşıntıya sebep olacaktır.
Eğer vajinal akıntının sebebi bakteriyel enfeksiyon ise belirti olarak; kötü koku ve yeşil ile kahverengi arasında gidip gelen bir ton ile kendini belli eder. Son olarak da, vajinal akıntının oluşmasında rol oynayan üçüncü bir rahatsızlık ise Gardnerella enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon türü, ilk iki enfeksiyon türüne göre daha sancılı geçebilmektedir.
Gardnerella enfeksiyonunun belirtileri; kötü koku salgılaması, idrar yapma durumlarında yanmalar meydana getirmesi ve kasık bölgesinde ağrılara sebep olmasıdır. Ancak genel olarak vajinal akıntıya sebep olan en popüler rahatsızlık mantar enfeksiyonudur. Yani beyaz renkte sıvı salgılayan ve daha sonrasında kaşıntıya sebep olan bir enfeksiyondur.
Mantar enfeksiyonuna neden olan etkenler ise; doğum kontrol hapları, şeker hastalığı, hamilelik dönemidir. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise bu durum, farklı farklı kadınlarla birlikte olan bir erkekle cinsel ilişkiye girmekle kendini gösterir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.