Kalp ve Damar Sağlığını Korumanın Yolları

Kalp ve Damar Sağlığını Korumanın Yolları

Dünyada ölüm nedenlerinin en üst sıralarında bulunan kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak yılda yaklaşık 20 milyona yakın insan hayatını kaybetmektedir.
Kalp ve damar sağlığını korumak için risk faktörlerini tanımak, önlemler almak büyük önem taşımaktadır. Erkeklerde 40 yaş ve üstü, kadınlarda ise 50 yaşın üstünden sonra özellikle genetik öyküsü olanların karşılaştığı kalp hastalıkları, kalp krizi geçirme olasılığı yüksek olması açısından büyük risk taşımaktadır.
Genetik ve kalıtsal faktörler, önlenemez veya değiştirilemezler. Hipertansiyon, obezite, alkol ve sigara kullanımı,tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, kalp sağlığı açısından yüksek risk taşıyan faktörler arasındadır. Bu rahatsızlıkların birçoğu yaşam tarzında yapılan değişikliklerle kontrol altına alınabilmektedir.
Sağlıklı beslenerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yüksek yağ ve şeker içeren besinleri tüketirken dikkat etmek gerekmektedir. Katı yağ gereksinimi, diğer besinlerden alınmalı, ekstra yağ kullanımından kaçınılmalıdır. Bol şekerli ürünler, yüksek kaloriye sahiptir bu nedenle insülin direncini arttırarak, obeziteye neden olup, kan yağlarının kontrolünü güçleştirmektedir.
Gün içindeki beslenme düzeninizde, bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin ve hareketsiz yaşamdan kurtulmak için haftada en az 300 dakika spor yapın. Kalp ve damar hastalıklarını doğrudan etkileyen hareketsiz yaşam, hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Düzenli spor, hem kişinin daha enerjik hissetmesini hem de kilonuzu kontrol altına alacak, aynı zamanda kan şekerinizi de düzene sokacaktır.
Kalp ve damar sağlığını tehdit eden diğer nedenlerden bir tanesi de alkol ve sigara tüketimidir. Kalp hastalıklarının oluşması ve buna bağlı ölümlerin gerçekleşmesi arasında yüksek bir bağ vardır. Sigara kullanımı, damar sertliğine ve ilerlemesine neden olacağından kalp krizi riskini de tetiklemektedir. Kap sağlığınızın risk altında olup olmadığını bilmek, olası rahatsızlıklara karşı tedbir almak için düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmek çok önemlidir. Yılda en az bir kez doktora giderek gerekli tetkiklerinizi yaptırmalı, daha sonra aldığınız sonuçlara göre gerekli olan önlemleri almalısınız. Kalp ve damar sağlığınızı korumak için doktor kontrollerinizi ihmal etmemeli, yaşınızın gerektirdiği şekilde sağlıklı ve doğal beslenmeli fırsat buldukça egzersiz yapmalı, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.