Zayıflamanın Ruh Sağlığına Etkileri

Zayıflamanın Ruh Sağlığına Etkileri; 
Psikolojik rahatsızlıklar bazen kişinin yeme isteğini arttırıp kilo almasına neden olurken, kimi zaman da kilo almak stres ve depresyona neden olabilir. Fazla kilo sorunlarında diyet ve sporun yanında psikolojik yardım alınması da gerekebilir.
 
Dış Görünüş ve Psikoloji:
 
Kişinin, aynaya baktığı zaman görünüşünden memnun olması, özgüven artışına ve hatta insanlarla kurduğu iletişimde daha rahat hissetmesine neden oluyor. Yani başka insanlar tarafından beğenildiğini hissetmek, kişiyi psikolojik olarak olumlu etkiliyor. Kendi dış görünümünden memnun olan kişiler, çoğunlukla iş ve sosyal hayatlarında daha başarılı oluyor ve kişisel hayatlarında ise kolayca mutlu olabiliyorlar.
 
Görünüşlerinden memnun olmayan insanlar ise zorluklar karşısında direnci düşük, sosyal hayatlarında kendine güvenmeyen ve pasif, iş hayatında ise aşırı rekabetçi, kıskanç ve zor insanlar olabiliyorlar. Bunun sonucunda da ‘duygusal yeme’ dediğimiz rahatsızlık oluşabiliyor. Duygusal yeme kişinin kendini üzgün, mutsuz, sıkkın, çaresiz hissettiğinde; yemek yeme yoluyla kendini rahatlatmaya çalışmasıdır. Bu durumda alınan gıdalar genellikle şekerli ve yüksek kalorili gıdalardır.
 
Kilo Vermek Nasıl Hissettiriyor?
 
Çoğu insan fazla kilolarından şikayetçi veya kilolarıyla ilgili sağlık problemleri yaşıyor. Beslenme ve yeme ile ilgili alışkanlıklar çocukluk ve ergenlik döneminde şekillenmeye başlıyor. Hızlı veya yavaş yemek yemek, yemek yerken başka işlerle ilgilenmek, gün içinde yapılan öğün sayısı, öğün miktarı, şekerli gıdalara düşkünlük, hazır ve paketli gıdaları tüketme miktarı, aşırı yağlı ve yüksek kalorili besinler tüketme ihtiyacı gibi özellikler aslında çocuklukta kazanılan alışkanlıklar çerçevesinde devam ediyor.
 
           Zayıflama ve daha iyi görünme isteği kişiye kesinlikle büyük bir motivasyon kazandırıyor. Bu motivasyon zamanla eşsiz bir disiplini doğuruyor ve bu disiplin yavaş yavaş insanın yaşam biçimi haline gelmeye başlıyor. İşte bu aşamaya gelindiğinde artık kişinin hedefe ulaşmaması için hiçbir sebep kalmıyor. Hedeflerine ulaşan ve daha iyi göründüğünü hisseden kişi artık kendine daha fazla güveniyor, giysilerinin içinde kendini daha iyi hissediyor, sosyal alanlarda ve iş hayatında daha başarılı oluyor ve daha güçlü oluyor. Kilo verme tüm bu yönleriyle karmaşık bir süreçtir ve ruh hali bu süreçteki en önemli faktörler arasındadır.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.