Meme Başı Akıntısı Nedir

Meme Başı Akıntısı Nedir;
Bu problem neredeyse bütün kadınlarda görülebilen bir hastalıktır. Meme uçlarının sıkılması veya bastırılması sonucu meydana gelen sıvıya meme başı akıntısı diyoruz. Ancak şöyle bir durum var ki; eğer sadece memeleri sıkmakla oluşan bir sıvı varsa bu daima iyi huylu bir akıntıdır.
Bu meme başı akıntısı genellikle her iki memede de görülmekle beraber, görüntüsü ya berrak ya da süte benzer tonlarda olmaktadır. Fizyolojik bir sorun olan bu tarz akıntılar genel olarak kendiliğinden oluşabilmektedir. Fakat bazende hiperprolaktinemi (protein yükselmesi) sonucunda meydana gelen akıntılar vardır. Ayrıca göğüsleri sıkmadan yine süte benzer bir tonda akıntısı olan kadınların derhal, serum prolaktin hormonu düzeyinin incelenmesi gerekmektedir.
Meme başı akıntısı, hafife alınacak kadar basit bir rahatsızlık değildir. Çünkü meme başının alt kısmındaki bir kitle yüzünden oluşan akıntı kanser hastalığını tetikleyebilir. Kendi başına akan veya tek bir kanaldan meydana gelen akıntı, meme kanseri yüzünden oluşmuş olabilir. Bu tarz meme başı akıntısı olan kadınların derhal bir uzman hekime başvurmaları ve mamografi ile değerlendirmeye alınmaları gerekir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.