Su Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Su diyeti nedir? Gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı tüketimine dayalı başka gıdaların vücuda alınmaması üzerine yapılan diyettir. İnsan biyolojisine dair bilgilere bakıldığında araştırmalar soğuk su içildiğinde vücudun daha çok kalori yaktığını öne çıkarmaktadır. Çünkü soğuk suyun vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücut ekstra olarak kalori yakmaya başlamaktadır. Bu da kilo verilmesini daha hızlı hale getirmeye başlamaktadır. Günlük hayta ihmal edilen su tüketimi gerçekten çok önemlidir. Ama yine su diyeti nedir? Sorusunun yanıtını net açık şekilde almadan diyete başlamamalısınız. 

Bu diyet sayesinde ihtiyaç duyulan su tüketimi gün boyunca fazlasıyla alınmış olmaktadır. Böbrekler daha fazla çalışarak vücuttaki toksinlerde atılmış olmaktadır. Eklemleri ve omurgayı korumaya yardımcı olan su, kan basıncını da dengeleyerek vücut sıcaklığının ayarlanmasına da fayda sağlamaktadır. Tüm bunlar su diyeti faydaları olmasına rağmen yine de doktor tavsiyesi ile diyete başlanması önerilmektedir.

Su Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?
Su Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Su Diyeti Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Su diyeti kısa sürede kilo verdirmeyi sağlayan etkisiyle son zamanlarda en çok tercih edilen diyetlerin başında gelmektedir. Su diyeti bilinçli olarak yapılmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Su diyeti yapılmadan önce yeterli araştırmaların yapılması ve herhangi bir sorunun olup olmadığına bakılmalıdır. Gut hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığı olan kişilerin bu diyeti yapması uygun görülmemektedir. Su diyeti uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en başta sağlık problemleri yer almaktadır.  

Su diyetinin 3 veya 5 gün içerisinde sonlandırılması gerekmektedir. 5 günden daha fazla bu diyeti uygulayacak olan kişilerin mutlaka uzman kontrolünde olması gerekmektedir. Ayrıca bu diyet yaşam tarzı olarak benimsenmemelidir. Bu diyetler kalıcı olarak kilo verimini sağlamadığı için diyetten sonra kilo almaya başlanmaktadır. Gün içerisinde enerjisiz hisseder ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur. Diyet uygulandığı sürece vücuda başka besin girmediği için hasta olabilir ve dayanıksız hale gelebilirsiniz.  

Su diyetini uzun süre ya da sürekli olarak uyguladığınızda yağdan değil sudan kaybettirir. Su kaybı, karbonhidrat kaybı ve kas kütlesi kaybı yaşanmaktadır. Bu diyeti yaşlılar, çocuklar, emziren anneler ve hamileler kesinlikle uygulamamalıdır. Bunun yanında yoğun iş temposu olan kişiler gün içerisinde enerji düşüklüğü oluşacağı için bu diyeti uygulamamalıdır. Su diyeti yaşam şeklinde dönüşmediği, kalıcı kilo kaybına yardımcı olmadığı ve bilimsel olarak bir kanıt barındırmadığı için çok fazla tavsiye edilmemektedir. Tüm bunlar su diyeti nedir? Sorusuna yanıt oluşturmaktadır.  

Su Diyeti Nasıl Uygulanır? 

Vücutta detoks etkisi yaratan ve kalori yakımını hızlandıran su diyeti nasıl uygulanır? Günlük olarak en az 2 litre sıvı tüketilmesiyle uygulanmaktadır. Tokluk hissi veren su ve kan basıncını dengeleyen diğer içeceklerle de desteklenmektedir. Ancak uzmanlar besin değerleri yüksek gıdaların da öğünlere eklenmesini tavsiye etmektedir. Özellikle diyet sürecinde sabahları bir bardak limonlu ılık su güne enerjik başlamaya ve metabolizmayı hızlandırmaya fayda sağlamaktadır. Çünkü limon içerdiği C vitamini sayesinde hücreleri koruyarak kalp ve damar hastalıklarını önlemektedir. Ayrıca içinde bulunan antioksidanlar yardımıyla da kilo alımını azaltmaktadır. Su diyeti uygulamak isteyenler şu ifadeleri dikkate almalıdır: Sabahları bir bardak portakal suyu, 6 adet çilek ve yulaf ezmesi.  

Öğlen ve akşam, 2 bardak su, 2 kase sebze çorbası ve Akdeniz salatası. Ara öğünlerde ise ceviz, yeşil çay, 2 dilim ananas ve 1 elma, 15 adet üzüm, yoğurt gibi besinlerinde tüketilmesi gerekmektedir. Su diyeti nedir? Sorusunun cevabını merak edip diyete başlamak isteyenler, belirtilenlere ve sağlığına dikkat ederek diyete başlamalıdır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.