Vajina İltihabının Belirtileri Nelerdir

Vajina İltihabının Belirtileri Nelerdir; Vajina iltihabı ya da bilinen bir diğer ismi ile vajinit kadınlarda görülen bir hastalıktır. Vajinit iltihabı tedavi edilmezse kısırlığa varabilecek bir çok soruna neden olabileceği için mutlaka erken dönemde tanı konulması büyük önem taşır.
Vajina iltihabı belirtileri arasında ilk sırada akıntı yer almaktadır. Vajinit belirtisi olan akıntı diğer akıntılardan farklı olarak kokulu bir akıntıdır ve akıntıya kaşıntı eşlik etmektedir. Ayrıca vajinit belirtileri arasında akıntısız kaşıntı da yer almaktadır. Kaşıntı vajinanın ağız kısmında tahrişe neden olabilecek kadar şiddetlidir ve idrara çıkma halinde yoğun bir yanma hissinin oluşmasına neden olmaktadır.
Bir diğer vajinit belirtisi ise cinsel ilişki esnasında duyulan ağrı hissidir. Vajina iltihabı yapılan jinekolojik muayene sonrası konulurken hastalığın tedavisi için doktorunuzun tavsiyeleri önemlidir. Vajina iltihaplanması tedavisi antibiyotik ilaç kullanımının yanı sıra verilen fitil ve kremler ile desteklenmektedir. Burada uygulanacak tedavinin süresi ve dozajı tamami ile hastalığın yakalandığı evreye bağlı olarak belirlenir. Vajina iltihabı bitkisel tedavisi asla doktorun onayı olmadan denenmemelidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.