Reflü Şikâyetlerini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

     Reflü Şikâyetlerini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
Mide yanması sorunuyla karşılaşan kişilerin çikolata, yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerekiyor.
Reflü hastalığı, karnın içindeki basıncın artması ile gerçekleşen bir sorun olmakla birlikte, aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekler,  dar giyinme, kilo alma gibi nedenler reflü şikâyetlerinin artmasına neden olan faktörlerdir. Bu nedenle mide yanması ve reflü şikâyeti olan kişilerin aşırı baharat, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durması gerekir.
Peki, Reflü şikâyetlerini azaltmak için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Naneli olmaması kaydı ile gün içinde sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek, ağızda salya tüketimini arttırır ve yemek borusuna kadar yükselmiş olan mide asitlerinin yok olmasını sağlar.
  • Midedeki asit oranını dengelemek için sık ama az yemek yiyin.
  • Midenizde yanma sorunu başlar ise hemen oda sıcaklığında duran sütten iki yudum için. Süt etkisini 3-4 dakika içerisinde göstermeye başlar.
  • Kahve, çay ve çikolata kesinlikle tüketmeyin.
  • Mide yanmalarınız ve reflünüz arttığı zamanlarda sigara tüketmemeye özen gösterin. Uzmanlar sigaranın hazımsızlık yaptığı konusunda uyarıyor. Sigara kullanıyorsanız mümkünse bırakmayı deneyin.

                 Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?
Reflü rahatsızlığı olan kişiler protein içeriği yüksek yağ içeriği düşük besinlerle beslenmeye önem göstermelidir. Az ve sık sık yemek yemek Reflü tedavisi için önemli bir başlangıçtır.
Mide yanması sorunu olan kişilerin, ara öğünlerini atlamaması ve çay, kahve, çikolata gibi gıdaları tüketmemesi gerekiyor.
Reflü şikâyeti olanlar için bir diğer önemli nokta ise ne çok soğuk ne çok sıcak beslenmemeleridir. Son olarak ise fazla kilolu kişilerin, mide yanması ve hazımsızlık gibi şikâyetleri arttırdığından bir uzman yardımıyla fazla kiloların verilmesi gerekir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.