Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi;
Yapılan istatistikler çalışmalar enfeksiyon nedeni ile hastaneye gelen küçük çocukların en çok orta kulak iltihabı nedeni ile doktora başvuruda bulunduğunu göstermektedir. Çocuklarda orta kulak iltihabı en sık 6 ay ve 2 yaş arasında görülmektedir.
Özelikle de anneleri tarafından yatar pozisyonda emzirilen bebeklerde orta kulak iltihabı gelişme riski yüksektir. Orta kulak iltihabı nedenleri arasında yanlış emzirilme pozisyonunun yanı sıra yoğun sigara içilen ortamlarda sigara dumanına maruz kalmaları, kreş ve okul gibi kalabalık ortamlarda bulunmaları yer almaktadır. Çocuklarda genizden çıkarak orta kulağa uzanan östaki tüplerinin çok daha kısa olması orta kulak iltihabına yakalanma risklerini artırmaktadır.
Orta kulak iltihabı ile ilgili olarak bilinen en büyük yanlış bebeklerin ya da çocukların banyoda kulaklarına su kaçması sonucu hastalığın oluşmasıdır. Oysa ki kulağa kaçan su temiz olduğu sürece orta kulak iltihabı oluşturma riski kesinlikle bulunmamaktadır. Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi için antibiyotik kullanımının yanı sıra çocuğu rahatlatmak ve ağrılarını hafifletmek adına ağrı kesici kullanımıda önerilmektedir. Antibiyotik kulakta iltihaba neden olan enfeksiyonu kısa sürede yok ederek orta kulak iltihabının iyileşmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.