Diş Çürüklerinin Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş Çürüklerinin Tedavisi Nasıl Yapılır;
Diş çürüğü önemli bir sağlık sorunudur. Peki “diş çürüklerinin tedavisi nasıl yapılır?” ve “diş çürükleri tedavi edilmezse ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?” Diş çürüklerinin tedavi edilmemesi ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmasının yanı sıra ayrıca çürüğün ağız içinde komşu dişlere sıçramasına da neden olmaktadır.
Diş çürüğü tedavi yöntemleri seçilirken en belirleyici etken çürüğün yayılımıdır. Eğer diş henüz yeni çürümeye başlamışsa dişin çekilmeden kurtarılması amaçlanır. Bunun için dişin çüreyen kısmı özel üretilen cihazlar ile temizlenir ve dişin iç kısmına dolgu adı verilen özel bir madde yerleştirilir. Dolgu yaptırmak  sanılanın aksine lokal anestezi sayesinde çok kolaydır ve çoğu kişi bu işlemde yoğun ağrı hissi duymadığını belirtmektedir.
Diş çürüğü antibiyotik ile tedavi edilmemektedir. Aksine çocukluk döneminde kullanılan antibiyotiklerin diş sağlığını olumsuz etkilediği ve dişlerin çürümesine neden olduğu bilinmektedir. Ancak diş çürüğüne bağlı olarak oluşan bir diş iltihabı söz konusu ise bu durumda ilk etapta antibiyotik kullanımı zorunludur. Antibiyotik ile diş iltihabı tedavi edildikten sonra diş çürüğü tedavisi için gerekli aşamalara başlanır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.