Mide Ameliyatından Sonra Sarkmamak İçin Ne Yapılmalı?

Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma

Mide ameliyatı sonrası sarkma geçici olabilmektedir. Mide ameliyatları kişinin kilo vermesi için oldukça etkili çözümlerdendir. Bunun yanında kilo verildikten sonraki süreçte vücutta gevşeme ve sarkma ortaya çıkmaktadır. Ancak mide ameliyatı gibi yöntemlere başvurmadan kendi kendine spor, egzersiz ve diyet ile verilen kilolarda bu tarz sarkmalar ve gevşemeler bu denli görülmemektedir. Çünkü daha az kilo verilir ve kilo verme süreci daha yavaştır. Mide ameliyatı sonrası sarkma vücudunuzun görünümünü değiştirecektir.

Sarkmalar ve gevşemeler vücutta geçici bir etkiye sahip olmaktadır. Cildin sıkılaşması, yaşınıza, cinsiyetinize ve kaybettiğiniz kilo miktarına bağlı olarak değişmektedir. Mide ameliyatından sonraki süreçte alışkanlıklarınız, yeme içmeniz, egzersiz yapıp yapmadığınız ve de sigara kullanımınız oldukça önemli hususlardır. Mide ameliyatı sonrası sıkılaşmak için net çözümler olmasa da sarkmanın abartılı şekilde ilerlemesini durdurmak için önlemler vardır ve bunlar uygulanabilmektedir. 

Mide Ameliyatından Sonra Sarkmamak İçin Ne Yapılmalı?
Mide Ameliyatından Sonra Sarkmamak İçin Ne Yapılmalı?

Vitamin takviyesi ve dengeli beslenme, vücudunuzun deforme olmasında oldukça önleyici etkiye sahiptir. Mide ameliyatı, obezite ameliyatı geçiren kişiler düzensiz ve dengesiz beslenmeye yatkın olduklarından bu ameliyattan sonra da beslenme konusuna dikkat etmekte zorlanabilirler. Bu yüzden hastalar demir, vitamin takviyelerini yakından takip etmeli ve bu takviyeleri almalıdırlar.  

Bazı kremler ve masajlar da ameliyat sonrasında sarkmanın önlenmesi ve vücudun sıkılaşması açısından yardımcı olmaktadır. Ancak bu kanıtlanmış bir durum değildir. Sarkan cilt nasıl sıkılaştırılır? Sorusuna cerrahi yöntemlerde dahil edilmekte ancak belirli bir dereceye kadar etkisini koruyabilmektedir. En etkili sıkılaştırmanın ameliyatla mümkün olduğu belirtilmektedir. Vücut şekillendirme operasyonları özellikle mide ameliyatı olmuş ve egzersiz diyet sayesinde kilo vermiş kişilere yönelik bir yöntem halini almıştır.  

Sarkan Cilde Ne İyi Gelir?  

Vücudunuzda sarkan bölgeye ne uyguladığınız ve beslenme rutininizin nasıl olduğu çok önemlidir. Mide ameliyatı sonrası sarkma da bu etkenlerin içinde yer almakta olup ne kadar dikkat edilirse o kadar iyileşme odaklı aşamalar kaydedilmektedir. Sağlık ve düzenli beslenmek cildi direkt olarak etkilemektedir. Birçok besin takviyesi özellikle meyve tüketimi bu aşamada önemlidir. 

Yaşam kaynağımız olan su cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Bol su içilmeli ve bu sayede vücudun nem ihtiyacı karşılanıp dengede olması sağlanmalıdır. Vücuttaki toksinlerin atılması da bol su içilmesine bağlı olduğundan su içmeyi alışkanlık haline getirmekte fayda vardır. Bunun yanında sağlıklı ve sarkmamış bir cilt için elbette ki spor yapmak asla unutulmamalıdır. Cilt sağlıklı görünüme kavuşurken hızla yenilenir ve sıkılaşmaktadır.  

Cildin sarkmaması için yapılması gerekenler listesine bir de güneş ışınlarından korunmak eklenmelidir. Çünkü güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak zararlı olduğundan cildin erken yaşlanmasına sebebiyet vermektedir. Sigara, alkol, fast food gibi zararlı alışkanlıklar da vücudu olumsuz şekilde etkilemektedir. Bunların yanında stresten uzak durmakta oldukça önemlidir. Cildinize ya da sarkmış bölgeye masaj uygulamakta önemli bir adımdır. Masaj hareketleri kan akışını hızlandırdığından cildin erken yaşlanmasına ve sarkmasına engel olmaktadır.   

Egzersiz, yüzme, kas egzersizleri sarkmanın iyileşmesinde etkili sporlardandır. Lazer ya da kryoterapi etkili olabilmekte fakat mide ameliyatı sonrasında yeterli derecede etki göstermeyecektir. Bu yüzden en etkili yöntem ameliyat olmak ve net çözüm olarak görülmektedir. Kompresyon giysiler cildin toparlanmasında etkili oluyor ve cildin sarkmasını engelliyor. Bunun yanında cildin sürekli olarak nemli kalması da sarkma şikayetlerini azaltan yöntemlerdendir.  

Mide ameliyatı sonrası sarkma tamamen kişinin beslenmesine ve alışkanlıklarına bağlı olarak ilerlediğinden bu durumu durdurmak ya da ilerletmek kişiye bağlıdır. Belirtilen durumlara dikkat edildiği zaman mide ameliyatı sonrası sarkma şikayetleri en aza inecektir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.