Egzama Türleri Ve Başlıca Nedenleri

                  Egzama Türleri Ve Başlıca Nedenleri
Egzama, ciltte alerjik reaksiyonlar bazen de ciltte bilinmeyen bir sebepten iltihaplı durum olarak tanımlanıyor.
Egzama hastalarında, hastalığın tetikleyici nedenlerinden uzak durmak ve koruyucu yöntemleri kullanmak tedavinin başarısını için büyük önem taşımaktadır. Özellikle kuruluğa bağlı gelişen egzamalarda yapılan banyo sıklığı dikkat çeker. Sabunlanma sıklığını iki-üç banyoda bire düşürmenin tedaviye olumlu etkisi olduğu söyleniyor.

  • Seboreik Egzama Türü

Bu egzama türü her dört kişiden birinde saç derisinde görülen kepek olarak tanımlanır. Sadece saçta değil, burun kenarları, kulak içleri ve arkaları hatta kaş içinde ya da göz kapağında bile görülebiliyor. Bu çeşit egzamalar hayat boyu kepek olarak görülebiliyor. Genellikle mevsim geçişleri, sıkıntı, stres gibi nedenler daha çok arttırabiliyor.

  • Kontakt Egzama Türü

Kontakt egzama bir diğer ismiyle temas egzama olarak bilinmektedir. Kontakt egzamada şekilsizlikle birlikte görülen gövdede yuvarlak kızarıklıklar ve kuruluklar oluşturmaktadır.

  • İrritan Kontakt Egzama Türü

Genellikle günlük hayatta rastlanan tahrişe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yağ çözücü maddeler ve deterjanlar bu egzamanın ortaya çıkmasında etkili olabiliyor.

  • Alerjik Kontakt Egzama Türü

Bu egzama türü ise kişinin bir maddeye olan alerjisi sonucu gelişiyor. Örneğin lâteks alerjisi olan hemşirenin, lâteks eldiven kullanması egzamaya neden olabiliyor.

  • Atopik Egzama Türü

Özellikle çocukluk çağında başlayabilen bu hastalık; dış ortamda temas edilen ev tozu, hayvan tüyü gibi maddelere bağlı ortaya çıkabiliyor. Atopik egzama kol ve bacak kıvrımlarında kızarıklık ve soyulma görebiliyor
  Tedavinin İlk Aşaması Önemlidir
Egzama hastalıklarında tetikleyici nedenlerden uzak durmak ve tedavi edici koruyucu yöntemler kullanmak tedavinin etkisinin uzun sürmesi için büyük önem taşıyor. Bu tür egzamalarda yapılan banyo sıklığı önemli bir faktördür. Sabunlanma sıklığını iki-üç banyoda bire düşürmek egzama için olumlu bir etki gösteriyor.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.