Çocuk Nörolojisi Nedir

Nöroloji sinir sistemi hastalıklarını araştıran tıp dalıdır. Nörolojinin ilgi alanları arasında sinir sistemi merkezi olan beyin, omurilik ve bu iki organa bağlı olarak tüm vücuda yayılan sinirlerin araştırılması ve bunlardan kaynaklanan hastalıkların tedavi edilmesi yer almaktadır. Nöroloji yetişkinler için hizmet verirken çocuk nörolojisi aynı konularda sadece çocuklar için hizmet vermektedir.
Çocuk nörolojisi özellikle de çocuklarda sık görülen epilepsi tedavisi için ailelerin başvuruda bulunduğu bir bölümdür. Epilepsi hastalığı ve epilepsi tedavisi için size en yakın çocuk nörolojisi bölümüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca çocuklarda baş ağrısı gibi şikayetler de çocuk nörolojisinin ilgi alanına girmektedir. Ülkemizde çocuk nörolojisi olan hastaneler ne yazık ki hala ihtiyacı karşılayacak seviyede değildir.
Bir çok özel hastanede ve küçük devlet hastanelerinde çocuk nörolojisi bölümü bulunmamaktadır. Ülkemizin en büyük çocuk nörolojisi bulunan hastanelerinden ikisi GATA ve Çapa hastanesinde yer almaktadır. Özellikle Çapa çocuk nörolojisi bölümü her yıl binlerce hastaya hizmet vermektedir. Hacettepe Üniversitesi çocuk nörolojisi bölümü ise üniversite hastaneleri arasında örnek gösterilmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.