Çocuklarda En Sık Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir

Çocuklarda En Sık Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir;  
Çocuklarda göz sağlığı çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü tüm hastalıklarda olduğu gibi göz hastalıklarında da erken dönemde tanı konulabilmesi halinde hastalığın tedavisi kesin olarak kısa sürede yapılabilmektedir.
Çocuklarda en sık görülen göz hastalığı göz yaşı kanal tıkanıklığıdır. Kanal tıkanıklığı yeni doğan bebeklerde çok sık görülmekle beraber yüzde 90’lık kısmı oluşturan hastalarda göz yaşı tıkanıklığı ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Hipermetrop göz hastalığı da çocuklarda çok sık görülmektedir. Hipermetrop erken dönemde tanı konulmazsa göz tembelliği adı verilen bir diğer göz hastalığına neden olmaktadır.
Göz tembelliği çocukluk döneminde teşhis edilirsen çok kolay bir şekilde kalıcı olarak  tedavi edilebilmektedir. Ancak hastalık fark edilmezse ve 5 yaşından önce tanı konulamazsa hastalığın tedavisi ilerleyen her yaşta daha da zorlaşmakta ve başarı oranı düşmektedir. Çocuklarda görülen göz hastalıkları kategorisinde bunların yanı sıra şaşılık ve doğumsal katarakt gibi hastalıklar da bulunmaktadır. Çocuklarda göz hastalıkları tedavisi için erken dönemde önlem alabilmek adına düzenli olarak göz doktoru kontrolünden geçilmesi ve tarama testlerinin yapılması yeterli olacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.