Bitki Çayları ve Faydaları

Bitki Çayları ve Faydaları; Şifalı bitkiler camiası birbirinden ilginç ve bir o kadar da faydalı bitkisel ilaçlar ile dolu. Bunlardan bizleri en fazla üzerine çekenlerden biri ise hiç şüphesiz, bitki özlü çaylar olsa gerek. Büyük çay markalarının da bitkisel, doğal ve faydalı sallama çaylara doğru yönelmesinin tek nedeni de budur. Eğer isterseniz sizler için bazı bitki çaylarından kısaca bahsetmek istiyoruz.
KUŞBURNU
Sebzelerden göze iyi geldiğini bildiğimiz, havuç kadar gözlerin en iyi dostu olduğu söylenir. Ayrıca uzmanlar 100 gramlık kuşburnu özünün, bir kasa portakala eş değer olduğunu söylemekteler. İnsan vücudunda yer alan kemiklerde yeteri kadar Kalsiyum maddesinin depolanamaması sonucu oluşan, Raşitizm hastalığının da doğal ilacıdır. Kanı temizlemeaçısından tüketmemiz gereken Kuşburnu Çayı faydalarını sıralamakla bitiremiyoruz. Bağırsak kurtlarının düşmesinde ve organın daha da narin bir hal almasında üstün roller oynuyor. Basur (Hemoroid), mide tutulmaları, romatizma ve sindirimde insan vücudunda sağladığı çözümsel kolaylıklar, kuşburnu çayının günde birkaç defa tüketilmesi için en geçerli sebepler arasında yer almaktadır.
IHLAMUR ÇAYI
Kış aylarının soğuk iklim şartlarında direncini yitiren vücut, ıhlamur çayı ile birden hayat bulabilir. Soğuk almışsanız ve hapşırıklara boğuluyorsanız dinlemeye çekilirken ıhlamur çayınız yanınızda olsun. Öksürük problemlerinizi kesmesinin yanı sıra, fazla tüketildiğinde uykusuzluk yaşatabiliyor. Ihlamur çayının hazırlanışı için dikkat edilmesi gereken bir husus, çok fazla kaynatmamaktan geçiyor. Ihlamur özünün daha da faydalı bir hal alması fazla kaynatılmamasından geçer.
ISIRGAN OTLU ÇAY
Yılın sonbahar mevsimi ile başlayarak, ilkbahar mevsimi sonuna kadar tüm bahçelerde yetişebildiğini görebilirsiniz, ısırgan otunun. Kanser hastalarının, idrar yolu rahatsızlıklarının bitkisel ilacı olmasıyla birlikte sarılık ve romatizma için deva bir bitki olarak bilinir. Isırgan otu çayları kuru yada yaş bir durumda, bir bardak için bir tatlı kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır.
ADA ÇAYI
Ada çayı, daha çok sindirim sistemleri üzerinde sorunlar yaşayan hastalara tavsiye edilmekte. Midede ve bağırsaklarda oluşan gazların kesilmesi, bulantı ve çalkantılar için, hazmetme kolaylığı da sağlamaktadır. Ada çayının özü ile duş almak, o güne daha da yüksek bir performans ile başlamanızı sağlayabilir. İdrar boşaltma rahatsızlıklarını, diş etlerindeki iltihapların kurutulmasını, boğazınızın ve bademciklerin hijyenize edilmesinde ise ada çayı bitki özü üstün bir rol oynar.
BÖĞÜRTLEN ÇAYI
Böğürtlenleri genellikle yol kenarlarında, hiçe sayılmış bir şekilde görmek mümkün. Tabi böğürtlen çayının faydaları burada okunduktan sonra yolda durup toplamak isteyebilirsiniz. Ayak şişlikleri için bire bir olmakla beraber, beynen hafıza kayıpları üzerinde de düzeltici etkisi oldukça fazladır. İdrar söken, iştahı açan ve mide ağrılarındada etkili böğürtlen çayı, düşük de olsa kabızlık yaşatabiliyor. Olumlu etkilerinin, faydalarının yanı sıra çok küçük bir olumsuz etki olarak görülebilir, kabızlık etkisi.
ANASON ÇAYI
Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, kas gücünden çok beyin gücünü kullanarak çalışanların anason çayını belirli periyodlarda, düzenli olarak tüketmeleri kesinlikle tavsiye edilir. Bu şekilde, beyin yorgunluğunuzun giderilmesini sağlamış olacaksınız. Hazımsızlık rahatsızlığına, ishal olmuş, cırcır hastalarına yönelik şifalı bir bitki olmakla birlikte, kalbinizin dirayetini arttırır ve sinirlerinizin yatışarak yumuşamasına yardımcı olur.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.