Göbek Yağlarından Kurtulmanın 10 Yolu

Göbek yağlarından kurtulmak için hayatınızda neleri değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Göbek yağlarından kurtulmak için neler yapabileceğinizi paylaştık. Öğrenmek için okumaya devam edin.  

Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Göbek Yağlarından Kurtulmanın 10 Yolu
Göbek Yağlarından Kurtulmanın 10 Yolu

Yaz döneminin yaklaşması ile birlikte fazla kilolardan nasıl kurtulacağımızı araştırır olduk. Sosyal medyanın yaygınlaşması toplumsal güzellik algımızı ciddi anlamda etkilemiş durumda. Bu durumun sonucu olarak da dış görüntümüze her daim dikkat etmeye çalışıyoruz. Ayrıca günümüzde artık biliyoruz ki fazla kilo birçok hastalık için risk teşkil etmektedir. Göbek çevresinde oluşan yağlar da hem görüntü açısından hoş görünmemektedir hem de sağlık açısından birçok hastalığın sebebi olarak gösterilmektedir. Peki bizi bu denli etkileyen göbek yağlarından nasıl kurtulabiliriz? 

1) Şekersiz Hayat Şart 

Gün içerisinde şekerli gıdaları fazlaca tüketiyorsanız ve tükettiğiniz şekeri yakmıyorsanız karaciğeriniz vücuda giren şekerin fazlasını yağa dönüştürür. Vücudunuza aldığınız şeker karaciğeriniz tarafından işlenir. Karaciğer vücudun ihtiyacı olan şekeri kullanırken fazlasını ise yağ olarak depolar. Fazla yağlardan kurtulmak için yemeye alıştığınız şekerli gıdalardan vazgeçmeniz gerekir.    

2) Protein Açısından Zengin Beslenin  

Özellikle güne protein açısından zengin besinler ile başlamak gün içerisinde daha tok hissetmemizi sağlar. Protein açısından fakir beslenmeye kıyasla vücudumuzun ihtiyacı olan besini daha az yiyerek daha fazla almış oluruz. Bu durum bize gün içerisinde geç acıkma olarak geri döner.   

3) Meyveyi Fazla Yememek Gerek 

Çoğu meyvenin içerisinde fruktoz bir diğer adı da meyve şekeri olan bir şeker türü bulunmaktadır. Meyvelerde bulunan şekerin fazlası karaciğerde yağa dönüşür. Bu da hem karaciğerinizin hem de vücudunuzun yağlanmasına neden olur. Meyveler içerdiği çok sayıdaki vitamin nedeniyle önemli bir besin kaynağıdır. Fakat her şeyde olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak gerek. 

4) Probiyotikli Besinler Tüketin 

Yağların sindirimi bağırsaklarımızda başlamaktadır. Probiyotikli besinler ise bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakterilerin sayısını arttırır. Bazı probiyotiklerin yiyeceklerle birlikte alınan yağın daha az emilmesini sağladığı düşünülmektedir. Bu durum bağırsaklarımız tarafından emilen ve vücudumuzda kullanılacak olan yağın probiyotikler sayesinde azalması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla probiyotikli besinler ile yağ yakımı arasında bir ilişki olduğu söylenebilir. Probiyotik içeren besinlere baktığımızda ise kefir, yoğurt, turşu suyu, ayran, keçi sütü, şalgam gibi besinlerle karşılaşmaktayız. Bu besinlerin düzenli ve yeteri kadar alınması sadece yağ yakımına yardımcı olmaz vücudunuzda önemli değişimlere de neden olur. 

5) Düzenli Egzersiz Yapın 

Düzenli yapılan egzersizler kilo alımını engellediği gibi halihazırda alınan kiloların verilmesini de kolaylaştırır. Ayrıca tek başına diyet yaparak kilo vermek vücudunuzda sarkmalara neden olabilir. Hem kilo verme sürecini kolaylaştırmak hem de vücudunuzun daha sıkı olması için egzersiz yapmalısınız. Göbek çevresi egzersizlerini düzenli yaparak kısa sürede daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Göbek yağlarından kurtulmak için egzersizi ihmal etmeyin. 

6) Hangi Yağı Tükettiğinize Dikkat Edin 

Omega-3, zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya doğal bitkisel yağlar esansiyel ve sağlığımız için önemli olan yağlardandır. Bu yağların tüketimi aşırıya kaçmadığı sürece sağlımız açısından tehdit oluşturmaz, aksine faydası bile bulunmaktadır. Ama siz ambalajlı, endüstriyel gıdaların içeriğinde bulunan trans yağları fazla tüketiyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır. Çoğu ambalajlı üründe trans yağ kullanılır. Trans yağlar sadece kilo alımında rol oynamaz. Aynı zamanda sağlığımız içinde büyük tehdit oluşturur. Trans yağ içeren yiyeceklere örnek vermek gerekirse; margarin, ambalajlı atıştırmalıklar, pasta, fastfood yiyecekler bazı örneklerdendir. Göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız hangi yağı tükettiğinize dikkat edin.   

7) Alkolü Fazla Tüketmekten Kaçının 

Vücudumuza alkol girdiğinde karaciğerimiz önce alkolü vücuttan uzaklaştırmaya çalışıyor. Yağ yakımı ikinci planda kalıyor. Bu yüzden fazla alkol tüketimi ile yağlanma arasında bir ilişki bulunmaktadır. Aşırı alkol tüketimi sonucunda özellikle yağ yakımının daha zor olduğu göbek çevresinde yağlanma görülmektedir. Göbekteki yağlanma nasıl engellenir sorusunun bir yanıtı da aşırı alkol tüketiminden kaçınmaktır.

8) Ödem Atmayı Sağlayan Bitki Çayları İçin  

Bitki çaylarının sağlığımız için birçok faydası vardır. Kanser riskini azaltır, bağırsak floramızı güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır, sakinleştirir, vücudumuzda birikmiş fazla suyu vücudumuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Yani ödemin atılmasını kolaylaştırır. Ödem nedeniyle vücudumuzun çeşitli bölgelerinde şişlikler oluşur. Metabolizma hızının yavaşlamasıyla birlikte göbek çevresinde hem yağlanma hem ödem oluşumu görülebilir. Bitki çayları sayesinde göbek çevresindeki ödemden kurtularak gereksiz şişkinliği azaltabilirsiniz. Özellikle yeşil çay ödem attırma özelliği ile bilinen bitki çaylarından biridir.  

9) Bol Miktarda Su İçin 

Düzenli ve yeteri kadar su tüketimi vücutta zehirli etki yaratan toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yarar. Yağ yakımını hızlandırır. Ek olarak tokluk hissi oluşturur. Tüm bu sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda günlük yeteri kadar su içmek yağ yakım sürecinizi olumlu yönde etkiler. 

10) Lifli Beslenmeye Önem Verin 

Brokoli, ıspanak, yulaf, badem, fındık gibi lifli besinleri gün içerisinde tüketmeyi ihmal etmeyin. Lifli besinler sindirilirken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu da metabolizma hızını arttırır. Bu sayede yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca lifli gıdalar tokluk hissi oluşturacağından gün içinde daha az yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Ek olarak lifli besinler sindirim sistemi ve bağırsaklar için de çok yararlıdır.  

Göbek çevresindeki yağlara sebep olabilecek bazı faktörlerden bahsettik. Aynı zamanda bu faktörlerden kurtulmak için bazı tavsiyelerde de bulunduk. Her ne kadar göbek çevresinde oluşan yağlardan kurtulmak zor olsa da bu durumdan kurtulmak için yapılabilecek şeyler bulunmaktadır. Yazımızda paylaştığımız tavsiyeler ile sadece göbek çevresindeki yağlardan kurtulmakla kalmayacak sağlığınız için de önemli adımlar atmış olacaksınız. Sizinle paylaştığımız tavsiyelere uyarak sağlığınızı korumakla beraber göbek yağlarından kurtulmak da mümkün.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.