Düşük Sermaye ile Yapılacak İşler

Günümüzde insanların önemli bir bölümü 3000 lira civarı maaşlar alıyor ve bu para, sıradan bir insanın geçinebilmesi için gerçekten çok az. Haliyle insanlar geçinebilmek için, bir iş kurmayı planlıyorlar. Bir iş kurup kendiniz için çalıştığınız zaman, işin çıtası düşük bile olsa maaşlı işlerden daha fazla para kazanabilirsiniz. Biz de haliyle az miktarda sermayesi olan kişiler için düşük sermaye ile kurulabilen işleri derledik.

Düşük Sermaye ile Yapılacak İşler
Düşük Sermaye ile Yapılacak İşler

Çay Ocağı/ Kahvehane Açmak 

Sıfırdan bir çay ocağı açmak, yüksek sermaye gerektirmeyen bir iştir. Çok iyi iş yapan ocaklarda hava parası diye tabir edilen bir ücret ödenir. Bu ücret, genelde elde edilecek karın bir değeridir aslında. Bu yüzden, içerideki malların değerinin çok üzerinde bir fiyata işi satın almak zorunda kalırsınız. Piyasada çok iyi iş yapmayan, ayda 5 bin lira ile 8 bin lira arası para kazanan çay ocakları 40 bin lira ile 80 bin lira arası bir rakama devredilmektedir. Sizde kendinize bir iş kurmak istiyorsanız, böyle ocakları araştırıp devralabilirsiniz.

Aylık Tahmini Kazanç: 5 bin TL ile 10 bin TL arası.

Spor Salonu Açmak 

Sıfırdan düşük gelirli gruplara hitap eden bir spor salonu açmanın maliyeti yaklaşık 50-60 bin lira civarındadır. Bu bedelle açılan veya devralınan bir spor salonu ayda 10 bin TL ve üzeri gelir elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle iş değişikliğinden dolayı, farklı bir iş kurmayı planlayan kişiler varsa, muhakkak onlara danışmalı ve buna göre bir iş kurmalısınız.

Aylık Tahmini Kazanç: 6 bin TL ile 12 bin TL arası.

Butik Açın 

Butik, son derece karlı bir iştir. Cirosu yüksek olmasa da kâr marjı bakımından yüksek gelir elde edebileceğiniz bir iştir. Sıradan bir butiğin kasasına giren her 100 liradan en az 50 lirası kardır. Tabi bazı ürünlerde kar düşük, bazılarında fazla olabilir, ama ortalamaya vurulduğu zaman, kar bu civardadır. Net kar ise, işletmeye göre değişebilir. Örneğin bazı yerlerde personel çalıştırılır, bu yüzden net kâr marjı düşük olabilir. Fakat günde 600-700 liralık ürün satabilen bir yer, kendini çok rahat geçindirebilir. 

Aylık Tahmini Kazanç: 5 bin TL ile 9 bin TL arası. 

Bilgisayar Tamircisi 

Bilgisayar tamircilerinin çoğu, bir arıza olduğunda tüm parçaları tek tek söküp yeni parçalarla değiştirerek bulurlar. Kısacası en fazla 6 ay eğitimle yapabileceğiniz bir iştir. Ortalama bir bilgisayar tamircisi dükkânı, 30-40 bin TL’ye kurulabilir ve tamamen sizin deneyiminize göre yüksek gelir elde edilebilir.

Aylık Tahmini Kazanç: 5 bin TL ile 20 bin TL arası.

İkinci El Al- Sat Yapın 

İkinci el alım satım işi, ciddi kazançlar sağlayabilen bir sektördür. Örneğin çalışan iyi bir elektrikli süpürgeyi 50-60 TL’ye satın alıp, 150-200 TL’ye satabilirsiniz. Yine 100-200 TL’ye telefon satın alır, 400-500 TL’ye vitrine koyabilirsiniz. Bu şekilde ciddi para kazanan bir sürü insan var. Aslında dışarıdan bakıldığında kar etmeyen, anca kendini geçindiren işletmeler gibi gözükürler, fakat çok para kazanabilirler. Eğer arızalı parçaları tamir etmekten de anlıyorsanız, bu iş ciddi paralar kazandırabilir.

Aylık Tahmini Kazanç: 4 bin TL ile 10 bin TL arası.

E-Ticaret Yapın 

E-ticaretin gerçekten karlı bir sektör olabileceğini düşünmüş müydünüz? E-ticaret kısa sürede çok büyük paralar kazanabileceğiniz gerçekten de çok karlı bir sektördür. Kiraya harcadığınız parayı reklama harcayarak, dilediğiniz bir dönemde, dilediğiniz bir bölgedeki bir işyeri kadar aktif müşteri çekebiliyorsunuz. E-Ticaretle uğraşanlar bu sektöre 40 bin liranın altında kesinlikle girilmemesini öneriyorlar. Eğer sizde 40-50 bin liram var, e-ticarete atılsam mı diye düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye ederiz.

Aylık Tahmini Kazanç: 3 bin TL ile 15 bin TL arası.

Drone İşi Kurun  

Düğün, sünnet ve kına gibi organizasyonlarda sık sık havadan çekimlere ihtiyaç duyulur. Bu işi yapanlar ciddi anlamda yüksek bedellerle bu araçlarla çekim yapmakta ve çekilen video kayıtlarını organizasyona konu olan kişilere satmaktadır. Bir düğün organizasyonunda çekilen drone video kayıtları ve fotoğraf kayıtları editlenerek ortalama 1500 TL’ye satılmaktadır. Yani tek bir organizasyon işi almak demek, en az 1500 TL kazanmak demektir. Bu işin maliyeti de aşırı derecede düşük olduğundan aldığınız paranın neredeyse tamamı size kar olarak kalacak demektir. Ayda sadece beş kez iş alsanız bile en az 7500 TL kazanacaksınız demek oluyor bu. Bu işi kurmak için gereken en önemli şey, sağlam ve kaliteli iki adet drone almak, iki adet alınmasının sebebi de olası bir drone arızasına karşı işleri devam ettirebilmektir. Bunun dışında çok iyi kayıt alabilen bir kamera da alınması gerekir. Tüm bunların hepsi yaklaşık 25-35 bin TL tutacaktır. Kendi web sitenizi kurup çeşitli reklam çalışmaları da yürüterek ciddi paralar kazanabilirsiniz bu işten.

Aylık Tahmini Kazanç: 3 bin TL ile 45 bin TL arası.

Reklam Şirketi Kurun 

30-40 bin liraya nasıl reklam işi yapacağız demeyin. Sosyal medyada 100k ve üstü 10 adet hesap satın alabilir ve bu hesaplardan reklam paylaşabilirsiniz. Reklam veren bulabilmek için, internette forum sitelerine üye olabilir veya kendi internet sitenizi kurup tanıtım yapabilirsiniz. 

Aylık Tahmini Kazanç: 3 bin TL ile 10 bin TL arası.

Çiçekçi Dükkânı Açın 

Sadece 20-30 bin liraya bu işi yapabileceğiniz söylesek inanır mıydınız? Sıfırdan bir çiçekçi dükkânı açarak çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Düğün organizasyonlarında bir arabanın çiçeklerle bezenmesi 400-500 TL’yi bulabilen bir ücreti vardır ve bunun çiçekçiye masrafı 100 TL’yi geçmez. Bu şekilde işler alarak ayda 10 bin TL ve üzeri gelir elde eden çok sayıda insan var. 

Aylık Tahmini Kazanç: 6 bin TL ile 15 bin TL arası.

Fotoğrafçılık Yapın 

Çeşitli etkinliklerde, partilerde, düğünlerde ve organizasyonlarda fotoğraf çekerek para kazanmaya ne dersiniz? Sadece bir fotoğraf için 50 TL alabileceğinizi biliyor muydunuz? Sadece iki aylık bir eğitim ve profesyonel kamera ile fotoğrafçı olabilirsiniz. Tüm bunların maliyeti 20 bin TL’yi geçmez. Fakat iş bulmak için, bir web sitenizin veya sosyal medya hesabınızın olması şart. 

 Aylık Tahmini Kazanç: 3 bin TL ile 15 bin TL arası.

Catering Şirketi Kurun 

Düğün, organizasyon, şirket toplantısı, çeşitli etkinlikler, bunlar catering şirketlerinin hizmet verdiği alanlardır. Biliyorsunuz bu gibi etkinlikler, ciddi organizasyon tecrübesi ve becerisi ister. Catering şirketleri ise bu organizasyonların gıda ayağı ile ilgilenirler. Özellikle kurumsal şirketler bu işi catering hizmeti alarak çözerler. Catering, genel tanımıyla, bir etkinliğinin yiyecek ve içecek ihtiyacını giderebilmek ve yönetebilmektir. Örneğin 100 kişilik bir parti düşünün, bu partinin yiyeceği gıdalar, servis edilecek malzemeler, hangi ürünlerin kullanılacağı, tatlı, tuzlu ve ana yemek gibi pek çok şeyle ilgilenilmesi gerekir.

Catering şirketleri, toplu faaliyetleri yönetebildikleri için, başarılı bir şekilde bu konuda hizmet verirler ve insanların yiyecek içecek sorununu toptan çözerler. Üstelik aldığınız her işten kazanacağınız para çok yüksektir, zira kimse 5 kişilik bir organizasyon için catering ile anlaşmaz. Catering hizmeti en az 40-50 kişilik organizasyonlar için alınır ve şirketler bu hizmet için en az 2000 TL ücret talep ederler. Bu ücretin en az yarısı şirkete kar kalır. Üstelik düğün gibi 500-600 kişilik organizasyonlar için istenen ücretler 10-20 bin TL’ye kadar çıkabilir ve bu işten inanılmaz paralar kazanabilirler.  30-40 bin TL ile kurulan catering şirketi en fazla 40 kişilik organizasyonlarla ilgilenebilir, para kazandıkça daha fazla sermaye yapabilir ve 80-100 kişilik organizasyonlarla da ilgilenebilirsiniz.  

 Aylık Tahmini Kazanç: 6 bin TL ile 100 bin TL arası.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.