Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

 
Google Adwords, arama pazarlama dünyasında yeni olan veya dijital olarak belirli cümleleri ve araçları düz bir İngilizce tanımıyla isteyenler için doğru adrestir. Google AdWords, kişilerin kendi web sitesini bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) kendisi ödeyerek arama sayfasına yerleştirmesine izin veren Google‘ın kendi reklamcılık servisidir.
 
Yeni kurulan sitenin sıralamasında organik olarak yol almasını beklemeye ya da sosyal medya reklamları vermeye gerek yoktur. Ücretli aramayı kullanarak hemen sonuçlar görülebilir. Düşünüldüğü gibi pahalı değildir ve kullanımı kolaydır.
 

 Arama Motorundan Ücretli Arama

 
Ücretli arama, bir arama motorunun listelerinde reklam yayınlamak için kullanılan terimdir. Bunlar normalde bir SERP’nin en üstünde veya yan tarafta görünür ve giderek yükselen seviyede doğal sonuçlara benzerler. Google, üzerlerine küçük sarı ‘Reklam’ etiketler yerleştiriyor. Google, bunun yapılabildiği tek arama motoru değil, Yahoo ve Bing de kendi reklamcılık ağını çalıştırıyor ve buna Yahoo Bing Ağı deniyor.
 

 Google Adwords’ün Temel İlkeleri

 
Genel olarak, araştırma yapan birinin Google’da kullanabileceği bazı anahtar kelimeler seçilirse, daha sonra bu gibi anahtar kelimelere dayalı olarak SERP’de görünecek bir reklam oluşturulmuş olunur.
 
Elbette, bu belirli şartları kullanan insanlara reklamlar sunmak isteyen tek şirket olmak imkansızdır. Rakip firmalar, aynı arama terimine teklif sunabilir ve genellikle herhangi bir arama motorunda sonuç sayfasının tepesinde görülebilir.
 
Reklamın hiç görünmesini istenmiyorsa, bir araştırmacı reklamı her tıkladığında Google Adwords’e ne kadar para ödemeye istekli olunduğu konusunda diğer pazarlamacılarla teklif vermek gerekmektedir.
 
Açıkçası, tıklama başına ödeme ne kadar çok olursa, reklamın arama sonuçlarında görünme olasılığı da o kadar yüksek olur. Bununla birlikte diğer gerçek zamanlı teklif verme modellerinin aksine dikkate alınan, en yüksek teklif değildir. Google ayrıca ‘kalite puanı’ adlı bir sistem kullanmaktadır.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.