Başarılı Bir Blogcu Olmak İçin 6 İpucu

Bildiğiniz gibi birçok insan blog yazarak para kazanmaya istekli durumda. Ne yazık ki bu kişilerin yalnızca bir kısmı başarıya ulaşabilmekte. Ama şu doğrudur ki şu sıralar blog yazmak popüler bir para kazanma aracıdır. Bu başarıya ulaşmak için bazı sorumlulukları üstlenmek gerek. Çalışmak ve araştırma yapmak. Şu sorunun cevabını müsaadenizle cevaplamak istiyorum. Herkes başarılı bir blogcu olabilir mi? Cevap :Evet… Peki bunun için ne yapmak gerek bunlardan bahsedeyim biraz..
1.YAZI YAZMA BECERİNİZ OLMASI LAZIM
Bu söylediğimde şunu anlatmak istiyorum. Eğer ki siz sadece sitelere girip okuyup,resimlere bakıp ve makalelerin yarısında okumaktan sıkılan birisiyseniz başarı basamaklarını çıkarken biraz zorlanacaksınızdır. Bu konuda ben biraz pozitif düşünüyorum. Hepimizin içinde bildiklerimizi paylaşma arzusu vardır. Bunları insanlara söylemek ve düşüncelerini öğrenmek bizlere mutluluk verebilir. Tabiki de bu paylaşımlar sonrasında bize gelir sağlayacak bir blogumuz olacak bunu unutmamak gerekiyor. Sonuç olarak sizin yazılarınızın kalitesi okuyucularınız belirleyen en önemli faktör olacak.

2.DİSİPLİNLİ ÇALIŞMANIZ GEREKİYOR

Her işte olduğu gibi bloglama işinde de disiplin gerekmektedir. Sitenize giren ziyaretçileriniz sizden düzenli aralıklarla yazı yazmanızı bekler. Eğer siz bir hafta 20 tane yazı yazar, ikinci hafta hiç yazı yazmazsanız okuyucularınızı kaybederseniz. Bu konuda biraz hassas olmanız gerekiyor.
3.ÖĞRENMEYE İSTEKLİ OLMALISINIZ
Bir blog yazarı her zaman öğrenmeye istekli olmalıdır. Ben halen öğrenmeye devam etmekteyim mesela, sürekli okurlarım için yeni birşeyler paylaşmak için istekliyim. Bu bloguda siz okuyucularıma deneyimleri aktarmak için oluşturdum mesela. Sürekli diğer blogları ve siteleri gezerek diğer insanların bilgilerini ve deneyimlerini öğrenmek size yarar sağlayacaktır. Diğer insanların yaptıkları hataları yapmadan başarıya giden yolda hızla ilerlemek için temel koşul budur.
4.İNSANLARLA İLETİŞİMİNİZ İYİ OLMALI
Bazı insanlar sanırlar ki siteye girip blog yazmak hergün siteye girip birşeyler yazmaktır. Bu kesinlikle yanlış bir kanıdır. Bu yaptığınız ziyaretçi çeker doğru fakat, gelen okuru sitenizde tutmaz, kısacası aradığını bulamaz yada sorusuna cevap alamazsa siteyle ilişkisini koparır. Sitenizdeki okurların isteklerini karşılamalı gerektiği zaman twitter ve facebook ‘tan onlarla iletişime geçmelisiniz. Bu size emin olun ki oldukça fayda sağlayacaktır.
5.ÇALIŞMAYI KENDİNİZE HUY EDİNMELİSİNİZ
Çalışmanın öneminden daha öncede bahsetmiştim. Eğer başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız çalışmak sizin için zor gelmemeli. Yazı yazmak size bir iş gibi gözükmemeli. Blog yazarı olmak arzu isteyen meslektir. Başta bakacaksınız yazılarınız hiç okunmuyor işte bu aşamada yılmadan bloglamaya devam ederseniz başarıya ulaşırsınız. Bu konu ile ilgili daha sonra geniş bir anlatımda bulunucam.
6.YARATICI BİR YAZAR OLMASINIZ
Bu özelliği kendinde görmeyen kişiler yazar olamaz diye bir kaide yok. Fakat yaratıcılık sizin için avantaj sağlayacaktır. 3 sene önce bir kişinin söylediği bir cümle aklıma geldi. ‘ Taksimde bir köpek gencin tekini ısırdı’ Bu bizim için sıradan bişeydir değil mi? Ancak şöyle olursa nasıl olur size bırakıyorum bu yorumu… ‘ Taksimde bir genç köpeği ısırdı’ Eğer olaylara farklı açıdan bakabiliyorsanız bu size getirisi tamin ettiğinizden çok daha fazla olacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.