Az Yiyip Kilo Alanlardan Mısınız?

Az Yiyip Kilo Alanlardan Mısınız?

Az yiyip yine de kilo almaktan ya da diyet yaptığınız halde kilo verememekten şikayetçiyseniz, bunun birkaç sebebi olabilir. Bir insanın bir dakikada alabileceği kalori miktarı ile harcayabileceği kalori miktarı arasında fark vardır. Eğer kişinin aldığı kaloriye göre bedensel hareketleri daha az miktardaysa harcayacağı kalori miktarı da daha az olur. Bu durumda kişi zayıflama isteğini gerçekleştiremez, hatta kilo alabilir. Burada devreye metabolizma hızı giriyor.

Metabolizma Hızı Nedir?

Kişinin tam bir dinlenme durumundayken, vücut ısısının korunması, organlarının çalışması gibi yaşamsal faaliyetlerinin devamı için gerekli enerjinin harcanmasına metabolizma hızı denir. Kişinin az yemesine rağmen kilo vermesine engel olan şey metabolizma hızının düşük olmasıdır. Bu durumda daha az yemek ya da bilinçsizce diyet yapmak kilo verme konusunda etkili olmamaktadır. Kilo vermek isteyen kişi, bir diyetisyenle görüştüğünde ve metabolizma hızına uygun bir diyet ve egzersiz programı belirlendiğinde amacına ulaşacaktır.

Metabolizma Hızının Yavaşlamasının Sebebi Nedir?

Metabolizma hızının yavaşlamasının pek çok sebebi vardır. İlerleyen yaş, hormonal bozukluklar, hareketsizlik, sürekli kilo alıp verme ve çeşitli rahatsızlıklar bu sebeplerden bazılarıdır. Kilo vermek isteyen kişinin metabolizma hızını ölçtürmesi, kilo verememe sebebinin bir hastalık olup olmadığını anlama açısından önemlidir. Metabolizma hızı her birey için farklıdır çünkü her birey boy, kilo, yaş, vücut kitle endeksi olarak birbirinden farklıdır. Bu nedenle kişi için metabolizma hızına göre özel bir kilo verme programı oluşturulması önemlidir.

Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?

Vücuttaki yağ yüzdesi azaltıldığında metabolizma hızı artmaya başlayacaktır. Bunun için kişi beslenme programında yağı yeterli düzeyde azaltmalıdır. Bunun dışında spor yaparak vücuttaki kas yüzdesinin arttırılması da metabolizma hızını arttırıcı bir etkendir. Diyet yaparken az miktarda sık sık beslenmek, protein içerikli besinler tüketmek kişinin faydasına olup metabolizmasını hızlandıracaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.