Kilo Verdiren ve Hızlı Yağ Yaktıran Besinler Nelerdir?

Kilo verdiren ve hızlı yağ yaktıran besinler nelerdir? Günümüz dünyasında gıdalar üzerinde kullanılan birçok yapay madde yüzünden yediğimiz gıdalarda kilo alma eğilimine geçmemiz önüne geçilemez bir durumdur. Sadece yediğimiz gıdalardan olmamakla beraber gün içerisinde hareketsiz kalmak, yürümek yerine ulaşım araçlarını tercih etmek veya düzensiz beslenmek gibi, kısacası vücudumuzu kolayımıza nasıl gelirse o şekilde yönetmek; bu süreci devam ettirdiğimiz her gün boyunca kilo almamıza neden olur. Peki bu kilolardan kurtulmamız mümkün müdür, hızlı kilo verdiren besinler nelerdir, hızlı yağ yaktıran besinler nelerdir, kilo vermek için neler yenilmelidir, ne yersem kilo veririm, hangi besinler kilo verdirir? Bu soruların cevaplarının ucundaki tek gerçek düzenli hareket etme ve düzenli rutin beslenme olsa da birtakım besinler kilo vermenize neden olabilir. 

Nasıl ki düzenli beslenirken ne yiyeceğimize dikkat etmemiz gerekiyorsa kilo verirken de düzenli bir şekilde yağ yakmaya özen göstermeliyiz, bu durumun bilinçsiz yapılması durumunda vücudunuzdaki fazla yağların ortadan kaldırılması yerine kas kaybına neden olacak ve vücudunuzun daha düzensiz bir hal almasına sarkmasına vb. neden olacaktır.

Kilo Verdiren ve Hızlı Yağ Yaktıran Besinler Nelerdir?
Kilo Verdiren ve Hızlı Yağ Yaktıran Besinler Nelerdir?

Peki kas yerine yağ yakmamız için yememiz gereken besinler nelerdir? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim.  Konumuza listemizin en başına koyduğumuz protein ağırlıklı besinlerin yağ yakımı üzerindeki etkilerini konuşarak başlayalım.

PROTEİN BAZLI BESİNLER TÜKETMEK 

Yüksek protein takviyesi alınarak tüketilen besinlerin yarattığı etki sayesinde verilen kilo kaybı sırasında protein hücreleri kas kütlesi kaybını korumakla beraber, metabolizma hızını korur ve yağ yakımına katkıda bulunur. Kırmızı et, tavuk eti, balık ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi değerli besinleri düzenli yürüteceğiniz diyet listenizin başına ekleyerek fazla kilonuzun yağ olan kısımlarının yakılmasını hızlandırabilirsiniz. 

Protein içeren besinler tüketildiğinde gün içerisindeki tokluk hissini artırıp günlük kalori alımını azaltarak gün içerisinde düzensiz besin tüketilmesini önler.

BOL LİFLİ BESİNLER İLE BESLENİN 

Meyve sebzeler, tam tahıllı yiyecekler, kurubaklagiller, kuruyemişler ve doğal yağ içeren tohumlarda bulunan lifleri tüketmek bağırsaktaki mikrobiyotası geliştirir ve günlük kalori alımını azaltarak yağ yakımını çoğaltır. 

Yukarıda bahsettiğimiz kategorilerdeki besinlerin içerdiği çözünür lifler suyu emerek sindirim sisteminden yavaşça geçerler ve gün içerisinde daha tok hissetmeye katkıda bulunur. Çözünür lif içeren besinleri tüketmek kalori alımından bağımsız bir şekilde vücudunuzdaki ağırlığı ve karın bölgesinde bulunan yağları önemli ölçüde azaltır.

SAĞLIKLI YAĞLAR TÜKETMEK 

Katkı maddeli yağlar, tereyağı, kuyruk yağları, doymuş yağlar gibi kızartılmış ya da işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlar vücuttaki yağ depolanmasını artırırken; hindistancevizi, zeytinyağı, yağlı tohumlar, avokado, kuruyemişler gibi sağlıklı doğal yağlar yağ depolanmasını önlemekler beraber aynı zamanda vücutta depolanmış fazla yağında yakılmasını destekler.  

Fakat her ne kadar doğal ve sağlıklı olsalar da her yağın yüksek kalori içeriyor olması baza alınmalı ve günlük tüketilen yağ miktarı minimum seviyeye düşürülmelidir. Sağlıksız yağ seçenekleri sağlıklı yağlar ile değiştirilmeli ve kilo yakımına destek olunmalıdır.

DÜZENLİ EGZERSİZLER YAPMAK 

Her ne kadar doğal besinler tüketip, kilo almayı önleyen gıdalar tüketilse de kilo almanın asıl temel yolu günlük olarak düzenli sporlar yapmak hatta imkan varsa bir fitness kulübüne kaydolmaktır. Aynı zamanda fitnessa benzer box, taekwondo, dans kursları gibi birçok aktivite içeren kulüplere kaydolmak kilo yakımını yüksek derecede artırır. Günlük olarak yapılan egzersizlerden tam olarak fayda almak için en az 100 – 250 dakika kardiyo yapılmalı ve vücudumuzdaki düzensiz kasları vücudumuzun dışarıdan görüntüsüne katkı sağlaması açısından en az 1 saat karın, göğüs, kol, omuz ve bacak ağırlık antrenmanları yapılmalıdır.

DAMITILMIŞ (RAFİNE) KARBONHİDRATLARDAN KAÇINMAK 

Makarna, pirinç, hamur işleri, işlenmiş gıdalar, beyaz ekmek ve tatlı gıdalar gibi gıdalarda bulunan rafine karbonhidratlar yüksek glisemik indeksine sahip olduğundan dolayı aşırı tüketildiğinde kandaki şekeri artırarak yağ depolanmasını önemli derecede artırır. 

Yağ alımını tam tersine döndürerek vücuttaki yağların yakımının sağlanabilmesi için rafine olan karbonhidratları tam buğday unlu ekmek, makarna, karabuğday, kinoa, bulgur gibi tam tahıllı besinlerle değiştirmek gerekir.

YAĞ YAKIMINI DESTEKLEYEN BESİNLER TÜKETMEK 

Aşağıda listesi yapılan besinler vücuttaki yağ oranını dengeler ve fazla kilo alımını durdurur, vücuttaki düzensiz yağları yakar. Yumurta, somon, kırmızı biber, yoğurt, Hindistancevizi, kabak çekirdeği, ananas, avokado, yeşil çay, zerdeçal, kahve, zencefil, süt ve süt ürünleri gibi doğal maddeler yağ yakımını hızlandırarak vücudun dengeye girmesini sağlar. Bu besinleri kesinlikle beslenme rutininize eklemeli ve düzenli olarak uygulamalısınız. Unutmayın, düzenli yapılan her şey başarıyı getirir..

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.