Over Kistleri Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Over Kistleri Nedir ve Belirtileri Nelerdir; 
Tıbbi bir terim olan over kistlerinin günümüzdeki adı yumurtalık kistleri olarak çevrimektedir. Çünkü over kistlerindeki “over” sözcüğü yumurtalık anlamını taşımaktadır. Kistlerin iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar tıp alanında doktorlar tarafından belirtilen iyi huylu (selim) kistler ve kanseröz (neoplastik) olan kistlerdir.
Peki bu over kistleri nasıl tespit edilmektedir?
Pek çok kadında meydana gelebilen bir rahatsızlık olan yumurtalık kistlerinin herhangi bir belirtisi yoktur. Bu kistlerin tespiti ancak jinekolojik kontrol esnasında anlaşılır ve teşhisi konulur.
Over Kistlerinin Belirtileri;
Yumurtalık kisti probleminde en çok karşılaşılan belirtilerden biri adetlerde meydana gelen düzensizliklerdir. Adeti olağan zamanlarından farklı olarak oluşan kadınların mutlaka kontrole gitmesi gerekmektedir.
Bunun dışında karında gözle görülen şişlik, yine karın ya da kasık bölgesinde hissedilen ağrılar over kistlerinin diğer belirtilerindendir.
Son olarak gözle görülen over kistleri belirtilerinden bazıları da şunlardır; sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar –kabızlık ve sancılı dışkılama işlemleri- ile idrar yolunda oluşan sorunlardan doğan şikayetler –sürekli idrara çıkmak gibi- over kistlerinin belirtileridir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.