ORTA KULAK İLTİHABI ve BELİRTİLERİ

ORTA KULAK İLTİHABI ve BELİRTİLERİ


Orta Kulak, kulak zarından sonra gelen kısımdır. Duyma yeteneğimize sahip bir çok etken bu kısımda bulunmaktadır. Orta kulak iltihabı sıklıkla çocuklarda görülmektedir iltihabın sebebiyse bakterilerdir.
Çoğunlukla çocuklarda görünmesinin nedeniyse östaki borusunun kısa ve yatay olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklar genellikle ilkokul çağına kadar birkaç defa bu rahatsızlığa yakalanmaktadırlar. Belirtileri ise kulakta ağrı, işitme kaybı ve çoğunlukla ateş yükselmesidir. Bebeklerde bu duruma ek olarak iştahsızlık ve huzursuzluk gibi sorunlar ortaya çıkar. Ağrı hissi konuma ve basınca göre değişmektedir. Eğildiğinizde basınç daha fazla olduğundan ağrınız artar oturduğunuzda ağrı biraz daha hafifler basınç arttığında kulak zarı delinirse kırmızı veya yeşil renkte bir sıvı gelmektedir.
Orta Kulak Enfeksiyonu Nedir?
Orta kulak enfeksiyonları kulak zarının arkasında yer alan orta kulak boşluğunda oluşan iltihaplardır. Orta kulak iltihaplarında etken genellikle virüsler ya da bakterilerdir. Orta kulak iltihapları sıklıkla yakın zamanda geçirilmiş bir soğuk algınlığı veya alerjik bir problem nedeni ile orta kulak havalanmasını sağlayan östaki kanalı fonksiyonunun bozulmasını takiben meydana gelir. Tek ya da her iki kulak aynı anda etkilenebilir. Küçük çocuklarda orta kulak anatomik gelişimini tam olarak tamamlamamış olduğundan östaki kanalı fonksiyonlarındaki ve anatomisindeki farklılıkların etkisi ile kulak enfeksiyonu daha sık görülür.
Özellikle;
1-Beş yaşının altındaki çocuklarda,
2-Erkeklerde
3-Biberonla beslenen bebeklerde,
4-Yuvaya giden çocuklarda,
İyi havalanmayan kalabalık ortamlarda bulunan ve sigara dumanına maruz kalan çocuklarda orta kulak enfeksiyonları daha sık görülür.
Orta Kulak İltihabına Ne Yol Açar ?
En sık olarak , ağız veya burundan giren , östaki borusu vasıtasıyla orta kulağa ulaşan mikroplar yol açar. Grip nezle , alerji , sinüzit veya soğuk algınlığı gibi durumlarda östaki borusu da şişer ve tıkanır, böylece orta kulağa hava geçemez ve orta kulak temizlenemez , iltihap sırasında kulak ağrısı , kızarık kulak zarı , zarın arkasında püy toplanması görülür.
Bazen kulak zarı delinir ve iltihap kulak dışına akar. Fakat çoğunlukla östaki borusu açılamadığı için kulak akıntısı orta kulakta birikir. Buna, ’orta kulakta sıvı birikimi’ denir ve sıklıkla sürekli bir hal alır. Ağrılı , ateşli orta iltihabı geçtikten sonra bu sıvı , burada haftalar, aylar hatta yıllar boyu kalabilir. Daha da kötüsü , sıvının varlığı mikropların burada rahatça çoğalmalarına yol açarak , sık orta kulak iltihabına da sebep olur.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.