Bebeğiniz İçin Ek Gıdalara Başlama

Ek gıdalara başlama konusunda anne adaylarının düştüğü en büyük hata aceleci davranmaktır. Ek gıdaya geçiş döneminde mutlaka bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuz ile fikir alışverişinde bulunmanız ve onun tavsiyelerini dinlemeniz gerekmektedir.
Yapılan araştırmalar zamanından önce ek gıdaya başlanan bebeklerde yetişkinlik döneminde obezite başta olmak üzere pek çok sorunun ortaya çıktığını göstermektedir. Ek gıdalara başlama konusunda uygun dönem beklenmeli ve bebekler özellikle de ilk 6 aylık dönemde mümkünse sadece anne sütü ya da anne sütüne yakın olarak üretilen formül mamalar ile beslenmelidirler.
Ek gıdaya geçiş için en uygun dönem bebeğin başını dik olarak tutabildiği, destekli rahat oturduğu ve yutma refleksinin iyice pekiştiği 6. ay ve sonrası olarak kabul edilmektedir. Bu dönemden sonra ek gıdaya geçen anneler çok dikkatli olmalı ve mutlaka her gün en az bir yeni ek gıda bebeğe verilmelidir. Aynı gün içinde kesinlikle farklı iki gıdaya geçilmemeli ve verilen ilk ek gıda her zaman için bir çay kaşığı ile başlanmalıdır.
Bebeğin bu ek gıdaya alerjik reaksiyon verip vermediği takip edilmeli ve ek gıda kademeli olarak artırılmalıdır. Yapısı anne sütüne çok yakın olduğu için her zaman için ilk başlanan ek gıda mutlaka evde mayalanan yoğurt olmalıdır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.