Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde Uyku Düzeni;
Yeni doğan bebeklerde anneleri en çok zorlayan konuların başında bebeklerde uyku düzeni yer almaktadır.
Yeni doğan bebeklerde uyku konusunda yaşanan en büyük sıkıntı bebeklerin gece ve gündüz kavramının henüz oluşmamasından kaynaklanmaktadır.
Gece sık sık uyanan bebekler bu nedenle annelerinin daha fazla yorulmasına ve yıpranmasına neden olmaktadır. Yeni doğan bebeklerde uyku sorunu yaşanmasa bile her 2 saatte bir beslenme zorunluluğu bulunması annenin uykularının bölünmesine neden olmaktadır. Bebeklerde uyku düzeni bir süre sonra kendiliğinden oluşacak ve bebeğin uykuları rutine binecektir.
Ancak bu süreçte annenin mutlaka desteklenmesi ve kendi uykusunu alması için gerekli ortamın oluşturulması gereklidir. Aksi halde doğum sonrası depresyonu gibi pek çok rahatsızlığın oluşma riski ortaya çıkar. Bebeklerde uyku sorunu yaşanıyorsa atılması gereken adımlar arasında kademeli olarak gündüz uyanık oldukları saatlerin artırılması ve gece uykusundan önce ılık bir banyo yaptırarak karınlarını iyice doyurmak gibi basit önlemler yer almaktadır. Bebeklerde uyku en az beslenmek kadar büyük bir ihtiyaç olduğu için bunların haricinde sert müdahalelerden mutlaka kaçınılmalı ve gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.