Yıldırımdan Nasıl Korunabiliriz

Yıldırımı normal bir elektrik olarak düşünebiliriz. Çünkü bulut ve toprak arasında meydana gelen bir elektron boşalmasıdır. Yani bir nevi toprak ile bulut arasında elektrik aktarımı yapılmaktadır. Bu sebeple çok ciddi bir durumdur. Atmosfer üzerinde hızlı ve dalgalı şekilde hareket ettiği için toprağa indiğinde bulunduğu sıcaklık bazı durumlarda otuz bin dereceye kadar çıkabilir.
Peki yıldırımlardan kendimizi nasıl koruyabiliriz?
Bunun içinde öncelikle nerede olduğunuzu anlamanız lazım. Eğer etrafınızda yükseltiler bulunuyorsa, derhal oradan uzaklaşmamız gerekmektedir. Çünkü yıldırımlarda toprağa düşmeden önce, kendisine en yakın olan yerlere düşme eğilimindedirler. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise; elinizde ya da vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan metal eşyalardan kendinizi arındırmanızdır. Örnek vermek gerekirse, balığa gittiğiniz bir olta ile yıldırıma yakalanmak çok ciddi bir risk oluşturacaktır.
Eğer bir düzlükte bulunan tek kişi sizseniz ve yıldırımın size doğru düşme ihtimali yüksek ise yapmanız gereken şey şudur; hemen yere çömelip, bacaklarımızı birleştiriyoruz ve başımızı bacaklarımızın arasına alıyoruz. Bu noktada en önemli kısım, ayaklarımızın kesinlikle birleşik olduğundan emin olmamızdır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.