Diş Çürüğü Nedir

Diş Çürüğü Nedir; 
Diş çürüğü dişin üzerinde genelde bakterilere bağlı olarak meydana gelen aşınmalardır. Diş çürüğü nedenleri arasında bakteriler ilk sırada yer alırken bakterileri tüketilen karbonhidrat bakımından yüksek gıdalar ve genetik nedenler izlemektedir.
Diş çürüğü başlangıcı esnasında yakalanırsa dişin içerisi dolgu yapılarak çekimine gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle diş çürüğü belirtileri dikkatle takip edilmeli ve diş sağlığı için gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Diş çürüğü belirtileri arasında ilk sırada dişte hissedilen ağrı yer almaktadır. Diş çürüğü ağrısı özellikle de ağrıyan dişin bulunduğu bölgede çiğneme esnasında hissedilmektedir. Diş çürüğü kokusu da yine yaygın görülen diş çürüğü belirtileri arasında bulunmaktadır.
Dişlerin çürümemesi için yapılması gereken ilk şey dişlerin florür ve kalsiyum gibi yapı taşlarını beslenme yolu ile almasını sağlamasıdır. Ayrıca dişlerin düzenli olarak fırçalanması, düzenli olarak dişçi kontrolünden geçilmesi ve asitli içecekleri fazla tüketmemeye çalışmakta diş çürüklerinin önüne geçmenizde size fayda sağlayacaktır. Dişlerin çürüme nedenleri bilinerek bunlara karşı basit önlemler almanız bile dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlaması açısından önemlidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.