Bebeklerde Hangi Kusmalar Normal Kabul Edilir

Bebeklerde Hangi Kusmalar Normal Kabul Edilir;
Bebeklerde kusmayı önlemek mümkün değildir. Çünkü bebeklerde kusma alınan fazla besinin vücuttan atılmasını sağlamak konusunda kullanılan özel bir savunma yöntemidir. Eğer bebekler bu savunma mekanizması ile yaratılmalasalardı ve fazla yediklerini kusarak çıkarmasalardı fazla yemekten çatlayarak ölme riski ile bile karşı karşıya kalabilirlerdi.
Peki bebeklerde kusmayı önleyen ilaç hangi aşamada kullanılmalıdır ve hangi kusmalar normal olarak kabul edilmektedir? Bebeğiniz sadece meme emdikten ya da beslendikten sonra gaz çıkarırken kusarsa bu kusmalar normal kabul edilir. Ancak bebekte fışkırır tarzda kusmalar ya da kilo almasında gerileme görünürse bu durumda bebeğinizi takip eden doktorunuza danışmanız önerilmektedir. Bebeğin kilo aldığı her durumda kusması normal olarak kabul edilirken kilo kaybının yaşandığı kusmalarda bebekte reflü ihtimali araştırılmalıdır. Bebeklerde reflü sık görülen bir rahatsızlık olup alınacak basit önlemler ve uygulanacak tedavinin ardından tamami ile iyileşmektedir.
Bebeklerde kusmanın nedenleri arasında çok nadir olarak görülmekle beraber beyin tümörleri de yer almaktadır. Beyin tümörünün neden olduğu kusma normal kusmalardan çok farklı olup fışkırır tarzda kusmalardır ve genelde sabahları meydana gelmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.