Dil Hastalıkları Nelerdir

Dil Hastalıkları Nelerdir;
Dilimiz tat alma duyusunun yanı sıra çiğneme, çiğnenen besinlerin yutulması ve konuşmamızı sağlamak gibi çok önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenle sağlıklı dil büyük önem taşımaktadır. Peki sağlıklı dil nasıl olmalı ve dil hastalıkları nelerdir?
Dilin sağlıklı olabilmesi için ağız ve diş sağlığı konusunda gereken hassasiyet mutlaka gösterilmelidir. Çürük dişlerle dolu bir ağzın içerisinde dilin sağlıklı olması beklenemez. Ayrıca dil sağlığı için dişleri fırçalarken dilin üst kısmınında fırçalanması gerekmektedir. Dil hastalıkları konusunda ise en sık rastlanılan hastalık kızıl hastalığıdır. Bu hastalıkta dilin yüzeyini kırmızı küçük kabarcıklar kaplar ki hastalık bu nedenle pek çok kişi tarafından çilek hastalığı olarak ta bilinmektedir.
Bir diğer sık rastlanılan dil hastalığı ise dil yanmasıdır. Dilin yanması genelde mide içerisinde yaşanan gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklardan dolayı meydana gelmektedir. Dil hastalıkları resimli olarak incelendiğinde dilin üzerinde oluşan kabarcıklar, dilin renginin değişmesi (genelde beyazlaması ya da renginin çok koyu bir hal alması) ve dilin kuruması gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.