Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri ve Nelerdir

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri ve Nelerdir;
Gıda zehirlenmesinde en çok görülen belirtilerden bazıları; ateşlenme, ishal olma veya karın bölgesinde ciddi ağrılardır. Bunların yanı sıra gıda zehirlenmesinde görülen bir diğer sorun ise vücutta meydana gelen kas güçsüzlüğüdür. Yani pek çok belirtisi bulunan bir hastalık türüdür. Ancak günümüzde, kusma ya da karın ağrısı daha belirgin bulgular arasındadır.
Ülkemizde, özellikle anadoluda; gıda zehirlenmesi mide üşümesi olarak algılanmaktadır ve bu şekilde telaffuz edilmektedir. Fakat mide üşümesi yanlış bir tanımlamadır. Yanlış olmasının yanı sıra, aynen gripteki gibi bir virüs patlaması ile meydana geldiği için bu tanımlama pratikte gerçekçi olabilir.
Gıda zehirlenmesi eğer hafif bir şekilde gerçekleşiyorsa, bunun için herhangi bir tedavi uygulamaya ihtiyaç yoktur. Hatta antibiyotik bile kullanmak gereksiz olacaktır. Çünkü bu tür gıda zehirlenmeleri ortalama olarak 12 ila 24 saat içerisinde, tüm etkisini kaybetmekte ve vücut eski sağlığına kavuşmaktadır. Ancak durum ciddi bir boyutta ise, uzman hekimlerin görüşleri ile birlikte kullanılmak üzere çeşitli antibiyotik ilaçlar ile üç, beş gün arasında tedavi etkisini gösterecektir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.