Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür

Çocuklarda ateş yakından takip edilmesi gereken önemli bir durumdur. Çocuklarda vücut sıcaklığı 38 dereceye kadar normal olarak kabul edilmektedir. 38 dereceyi aşan vücut sıcaklıklarında ise çocuğun ateşli olduğu kabul edilmektedir.
Ateşli çocuklar aileleri tarafından yakından takip edilmeledir. Çocuğun solunum zorluğu çektiği, yemeyi ve içmeyi reddettiği, sürekli olarak şiddetli baş ağrısından şikayet ediyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çocuklarda ateş düşürmek için ateş düşürücü ilaçlar ya da bant kullanımından önce mutlaka bir doktora muayene olunması gerekir. Çünkü ateş tek başına bir hastalık olmadığı gibi altta yatan başka bir hastalıktan dolayı meydana gelen bir hastalık belirtisidir.
Siz bu belirtiyi kendi yöntemleriniz ile yok ederken altta yatan hastalığın daha geç tanı konulmasına neden olabilirsiniz. Ateşli hastalıklar genelde enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkmakta ve vücut enfeksiyonlar ile daha etkili bir biçimde mücadele edebilmek için vücut ısısını otomatik olarak yükseltmektedir. Çocuklarda ateşi düşürmek için ılık su ile ıslatılmış havluları eklem yerlerine koymak, ılık su ile duş aldırmak, ince giydirmek ve üzerini örtmemek yapılacak ilk müdahalelerdir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.