Saman Nezlesi Nedir, Neden Olur? Saman Nezlesine Ne İyi Gelir?

Saman Nezlesi Belirtileri ; 

Saman nezlesinin tıp dilinde ki ismi alerjik rinittir. Saman nezlesi rahatsızlığı tozlardan, küflerden, dökülen hayvan tüylerinden ve polenlerden kaynaklanan bir hastalık türüdür. Bu hastalık insanlarda burun akıntısına, kaşıntılı gözlere, fazla hapşırmaya ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara yol açabilmekte. Ancak endişe etmenize gerek yok. Saman nezlesini evde tedavi edebilmenin yolları bulunmakta. Bizler bu makalemizde saman nezlesine belirtilerini yukarıda belirttik ve şimdide saman nezlesine ne iyi gelir konusunu ele alacağız. 

Saman Nezlesine Alınacak Önlemler ; 

Pencerelerinizi Kapalı Tutun ; 

Evinizdeki alerji oranını düşürmek adına dışarıdan gelebilecek maddelere karşı pencerelerinizi kapalı tutmanız gerekmektedir. İçeriye girebilecek tozlar rahatsızlığınızı daha ciddi boyutlara taşıyabilir. Bu bakımdan pencerelerin kapalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

 Polen Maskesi Takın ; 

Gün içerisinde evinizin çevreleriyle uğraşıyorsanız mutlaka polen maskeleri takmanız da yarar vardır. Çim biçme, yaprak kesme veya toprak işleriyle uğraşıyorsanız mutlaka eczaneden satın alabileceğiniz polen maskelerini takmalısınız. 

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir ; 

Tuzlu Su İle Burnunuzu Temizleyin ; 

Saman nezlesinin belirtilerini hafifletmek adına tuzlu su yöntemiyle burun hava yollarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu yöntem saman nezlesine ne iyi gelir sorusunun en temel cevaplarından birisidir. Üç çay kaşığı iyotsuz tuzu bir fincanın içerisine atın. Ardından bir çay kaşığı kabartma tozunu dökün ve içerisine birazda su ekleyerek karıştırın. Ardından burnunuza uygulayabilirsiniz. 

Evinizi Temizleyin ; 

Evinizdeki toz ve küflerden kurtularak saman nezlesi rahatsızlığını büyük oranda azaltabilirsiniz. Tüm tozları iyice temizleyin. Saman nezlesini rahatsızlığına yol açan toz ve küfler evinizde durduğu sürece bu rahatsızlığı daha uzun süre üstünüzden atamayabilirsiniz. Saman nezlesine ne iyi gelir sorusuna en doğal çözüm yollarından birisi olan evinizi temiz tutmanızı kesinlikle önermekteyiz. 

Küfleri Temizleyin ; 

Evinizin her köşesini dikkatle inceleyin ve olası küfleri temizlediğinizden emin olun. Olası küfler saman nezlesi rahatsızlığına yol açan temel faktörlerden birisidir. Bu bakımdan evinizi küflerden arındırdığınıza emin olmalısınız.  

Papatya Çayı ; 

Papatya çayı, saman nezlesine ne iyi gelir sorusunun en güzel cevaplarından birisi olma ünvanını taşımakta. Ancak bu çayı içmeyeceksiniz. Bu bitkisel çayla burun temizliği yapacaksınız. Gün içerisinde bir fincan hazırlamış olduğunuz papatya çayını burnunuza çekerek geri çıkartmalısınız. Bu yöntem sayesinde hava kanalları temizlenmiş olacaktır. 

Badem Yağı ; 

Badem yağı, bu rahatsızlığınızda uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisidir. Elinizi badem yağına batırarak burnunuza masaj yapmak oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Burnunuza sürmüş olduğunuz badem yağını yıkamak için en az 15 dakika beklemeniz tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.