Dekorda En Önemli Hususlar

   Dekor edeceğiniz mekanın öncelikle krokisini kaba taslak çizmelisiniz, çünkü nereye ne koyacağınızı önceden belirlemeniz lazım.

Değişiklik yapacağınız yerin öncelikle ışık iyi alıp almadığına bakmalısınız ve buna göre seçimler yapmalısınız.
Dekorunuza bu ışık doğrultusunda duvar renklerini, mobilyasını ve aydınlatmasını seçmeniz lazım. Yapmanız gereken ilk seçim duvar renginin ne olacağı.
Duvar Renk Seçimi:
   Işık Almayan Odalar:  Yukarıda anlattığım gibi odanızın ışık alma seviyesine bakmanız lazım. Karanlık bir yerse, ışık alımı az bir mekansa; açık renkler tercih edilmeli. Beyaz, mavi, açık sarı gibi renkler tercih edilmeli. Boyadan sonra önemli olan mobilya rengidir. Karanlık odalarda duvar rengine uyumlu mobilyalar seçmemiz lazım.  Duvarlarımız açık renk olacağından mobilya seçiminiz de açık renkli mobilya ve gösterişi olmayan mobilya seçmeniz lazım. Örneğin pembe ve gri tonlarda mobilya seçmemiz lazım. Dekorumuzu aynalarla destekleyebiliriz ve odanızın daha ferah olmasını sağlarsınız.

 
   Işık Alan Odalar: Dekor yapacağımız mekan bol güneş ışığı alıyorsa boya seçimimiz ışık almayan odaya göre daha farklı olacaktır. Çok güneş ışığına maruz kalan mekanlarda daha çok koyu renkler tercih edilir. Çünkü aşırı gün ışığı bizi rahatsız edebilir. Mobilya seçimimizde koyu renk seçebiliriz. Kahve ve siyah renkler tercih edilebilir. Gösterişli mobilyalar seçebiliriz.

IŞIK SEÇİMİ;
Işık almayan mekanlarda eşit aralıklarla spot ışıklar konulmalı ve duvar kenarları Led ışıklarla desteklenmeli. Bu şekilde aydınlatırsanız mekanı güneş alan oda kadar ferahlık sağlayabilirsiniz.
Işık alan mekanlarda daha çok loş ışıklar tercih edebiliriz bu tamamen kişinin zevkine ve isteğine göre değişir.

Aslında ben buraya ne yazarsam yazayım mekanı dekor etmek isteyen kişinin zevki hayali daha önemlidir…

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.