Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı

Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığ;
Çocuklarda su çiçeği hastalığı genelde 2 – 8 yaş aralığında görülmektedir. Su çiçeği virüs kökenli hastalıklar kategorisinde yer almakta olup bulaşıcıdır. Günümüzde geliştirilen su çiçeği aşısı sayesinde hastalık çok daha basit şekilde atlatılabilmektedir.
Su çiçeği çocuklarda çok kolay atlatılırken yetişkinlerde su çiçeği çok daha ağır atlatılmakta ve ciddi durumlara neden olabilmektedir. Su çiçeği hastalığı genelde vücutta meydana gelen kızarıklar sonucu anlaşılmaktadır. Bu kızarıklıklar isilikten farklı olarak için su dolu kaşıntılı kesecikler şeklindedir. Zaten hastalık bu nedenle su çiçeği olarak anılmaktadır. Bebeklerde su çiçeği çıktığı anda mutlaka ellerine eldiven takılmalı ve asla bebeğin çıkan su dolu kesecikleri kaşımasına izin verilmemelidir.
Çocuklarda su çiçeği hastalığı döneminde ise mutlaka tırnaklar kısa kesilmeli ve törpülenerek bu kesecikleri kaşısalar dahi patlatmalarının önüne geçilmesi gerekir. Aksi halde patlatılan her kabarcık cildin üzerinde leke olarak kalır. Su çiçeği hastalığı tedavisi için kaşınma hissini azaltan özel pudralar ve tozlar kullanılabilir ayrıca hastanın bol bol dinlenmesini sağlamalıdır. Virüse bağlı bir hastalık olduğu için uygulanabilecek tedavi sadece çocukların rahatlatılmasını sağlamaktadır.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.