Ellerde Üşüme Nedenleri

Ellerde Üşüme Nedenleri

Ellerde Üşüme genellikle kış aylarında karşılaştığımız durumlardan biri olsa da uzmanların görüşlerine göre ola ellerde üşüme nedeni olarak kansızlığı göstermektedirler. Her ne kadar kansızlık olduğu düşünülse de kansızlık dışında farkı etkenlerde bulunabilir bunlar; kan damarlarımızın büzüşmesi ve tıkanıklığı da etkenler arasında yer almaktadır.
Kan akışımızın azalmasıyla ellerimiz ilk etapta morarıp, sonra mavimsi ve hatta aşırı derecede beyaz olabilmektedir. Kan akışımızın tekrar normal seviyelere ulaşması durumda ise elimizde karıncalanma tarzı kaşıntı hissi oluşmaktadır. Unutulmamalıdır ki ellerde üşüme durumu cinsiyete göre de farklılık gösterebilmektedir. Erkek cinsiyetine oranla özellikle bayanlarda bu üşüme oranı kat kat fazladır.
Bilimsel kaynaklı bir İnternet Sitesinde haber niteliğindeki yazılan bir yazıya göre kılcal damarların gerçekleştirdiği Mikro Sirkülasyon ( Mini Deri Dolaşımı ) sayesin de derimiz sıcak kalıyor. Lakin Vücudumuz dış ortamda vücut seviyesinden oldukça düşük bir soğukluğa maruz kaldığı anda soğuğa etki göstererek kılcal damarlar adeta kendini kapatıp ve akciğer, kalp gibi hayati önem taşıyan iç organları ısıtmak için çaba gösteriyor…
Bu şekilde oluşan sürece tıp dilinde ” kan damarların da ki daralma ” denilmektedir. Soğuk ta kaldığımız da kollarımıza ve bacaklarımıza dakika da ortalama 0,02 litre den daha az kan pompalanmaktadır. Bu bazen de 2 veya 3 litre de olabiliyor. Buda vücudumuzun sıcaklığını önemli ölçütlerde etkileyecek bir miktardır. Soğuk havalarda ellerimizin vücudumuzun en soğuk bölge olmasının hatta mavimsi ve beyaz renginde morarma sının sebebinin de bu durumdan kaynaklandığı belirtilmektedir.
Ayrıca, ellerde üşüme nedenlerini farklı şekillerde de sıralamak mümkündür;
* Kılcal damarlar da ki büzüşme den dolayı ellerimizin morarması hastalığı,
* Uzun bir zaman zarfı içinde titreşim yaratan el aletlerini kullanmak
* Kullanmış olduğumuz ilaçlarımızın yan etkileri
* Stres yaratacak ortamlarda bulunmak.
Ellerde Üşüme Nedenleri arasında kabul görmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.