Çocuklarda Kasık Fıtığı Belirtileri

Çocuklarda en sık rastlanılan fıtık türü kasık fıtığıdır. Çocuklarda kasık fıtığı özellikle de tam olarak gelişimlerini tamamlayamadıkları için erken doğan çocuklarda görülmektedir.
Bunun nedeni karın içi zarının doğuma kadar kapanması gereken kısmının kapanamadan doğumun gerçekleşmesidir.
Karın içi basıncın arttığı durumlarda özellikle de bağırsaklar bu kanaldan dışarı doğru çıkmaya çalışır ve bir süre sonra burada fıtık adı verilen olgunun oluşmasına neden olur. Çocuklarda kasık fıtığı belirtileri arasında ilk önce kasık bölgesinde arada sırada ortaya çıkan şişlik yer alır. Bu şişlik karın içi basıncın artmasına neden olan ağlama, ıkınma ya da öksürme gibi durumlarda kendisini belli eder.
Kasık fıtığı erkek çocuklarında daha sık görülürken erken doğan ve düşük kilolu dünyaya gelen bebeklerde de çok sık görülmektedir. Kasık fıtığı tek taraflı meydana gelebileceği gibi her iki kasıkta da oluşabilmektedir. Çocuklarda kasık fıtığı ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay tedavi edilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun kasık bölgesinde bazen beliren şişlikler fark ederseniz hemen doktora başvuruda bulunmanız önerilmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.