Doğum Nasıl Gerçekleşir

Hamilelik sürecinin son evrelerinde –genellikle 9 ay 10 gün sürer- artık doğum yapılması gerekmektedir. Normal doğum adı verilen bu evrenin detayları ve doğum sürecinin nasıl gerçekleştiği ile ilgili kısa bir bilgi verelim:
Doğum esnasında rahim içerisinde bulunan su kesesi meydana gelen sancılar yüzünden yırtılır. Bu yırtılmadan sonra kesedeki su dışarıya boşalır. İşte bu esnada bebeğin baş kısmı doğum kanalına doğru ilerler ve sancılar kendini belli etmeye başlar. Uyuşturma işlemi uygulanmamışsa, kasılmalardan ötürü ağrı hissedilebilir.
Annenin yaptığı ıkınmalarla birlikte bebeğin başı rahim ağzına doğru olan ilerlemesini devam ettirir. Bu evrede ise rahim içerisinde ufak kanamalar oluşur. Çünkü bu bölgede bulunan damarlar bebeğin ilerlemesinden dolayı yırtılır.
Ikınmalar arttıkça rahim ağzı olabildiğince gerilmeye ve bebeğin rahat çıkabilmesi için esnekleşmeye başlar. Bebeğin çıkabileceği şartlar oluştuktan sonra bebek tamamen çıkar.
Yalnız dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Doğumların hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde rahim sarkmaları veya idrar kaçırma gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.