Beze Yapmanın Püf Noktaları

Beze Yapmanın Püf Noktaları, Beze çok bir malzeme gerektirmeyen bir lezzettir. Çünkü bezenin iki temel malzemesi vardır; yumurta ve şeker. Beze yapmanın önemli noktası ise kıvamı tutturup pişirme işlemine geçmektir. Bezenin kıvamını iyi ayarlanmalı ve bezenin alacağı renge göre pişirilmelidir. Bu aşamada iyi bir bezenin yemek tarifi aşağıda uygun adımlarla gösterilmiştir.
Malzemeler
– Yumurta ( İsteğe bağlı 2 veya 3 yumurta kullanılabilir.)
– Şeker ( İsteğe bağlı toz şeker veya pudra şekeri kullanılabilir.)
– Tuz
– Limon ( Limon suyu veya isteğe bağlı biraz limon kabuğu)
– Nişasta
Hazırlanışı
Yumurtaların beyazı ile sarısını ayırmak gerekir. ( Burada dikkat edilmelidir. Çünkü yumurtanın beyazı ile sarısı birbirine karıştırılmamalıdır.) Sonra yumurtanın aklarını biraz ısıtıp bir kaba alarak çırpma işlemine geçin. ( Isıtılmasının sebebi daha kolay karıştırılıp daha sert bir kıvam ortaya çıkması içindir.) Kıvamın daha çok rengini tutması için içine biraz tuz ilave edin. Ardından şeker ( pudra şekeri veya toz şeker kullanılabilir.) ile nişastayı birbirine katarak karıştırdığımız kabın için boşaltın ve on beş dakika boyunca karıştırmaya devam edin.
Sertleşmeye başladığında kıvamın tuttuğunu anlamak için kabı ters çevirip dökülmediğini kontrol edin. Bu aşama da kıvamın için birkaç damla limon sıkabilirsiniz veya limonun kabuğunu biraz rendeleyip kaba ilave edebilirsiniz. Bu işlemden sonra bir müddet daha karıştırmaya devam edin. Ardından kıvam iyice katılaştığında bezenin en önemli noktası pişirme kısmına geçilir. Bu aşama da fırının sıcaklığı 60 ile 80 derece arası olabilir. ( Bu fırının pişirme özelliğine bağlıdır.) Tatlı kaşığı ile kıvamı tepsiye dizip istediğiniz şekli vererek fırına sürün. Fırında toplam kalacağı süre iki veya üç saati geçmiyor. Pişme işlemi beze iyice kabarana kadar yapılmalıdır. Piştikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.