Doğal Yemek Tarifleri

Doğal Yemek Tarifleri; 
Sağlıklı beslenme konusu gün geçtikçe daha çok dikkat çekiyor. Bunun en önemli sebepleri arasında hastalıklardaki artış etkili. Dengeli beslenme, doğal beslenme, sağlıklı yaşam, katkısız gıdalar konuları internet sitelerinde, haberlerde başı çeken konular arasında. Marketlerde satılan pek çok hazır gıda katkı maddelerinden dolayı uzun vadede sağlığımızı olumsuz etkileyecek niteliktedir. Basit çözüm önerileriyle hepsini olmasa da bir kısmını doğal yollarla evde yapıp tüketmemiz mümkün. Spor yapanlar, hamileler ve çocuklar için protein kaynağı olan tarifler sunulacaktır.
 
Doğal Ev Peyniri Yapımı
 
Malzemeler
 
2,5 litre süt
 
1 su bardağı çırpılmış yoğurt
 
Yarım limon suyu
 
1 yemek kaşığı tuz
 
Yapılışı;
 
Sütün köy sütü olması tavsiye olunur. Süt geniş bir tencereye alınıp kaynatılır. Kaynayan sütün içerisine çırpılmış yoğurt ilave edilir. Üzerine yarım limon suyu ve tuz ilave edilir. Bu işlemler esnasında karıştırmak gerekir. Süt karıştırdıkça kesilecektir. İyice kesilene kadar karıştırılır. Altı kapatılan süt bir süzgeçten süzülür. Süzülen peynir parçaları temiz bir beze aktarılır. Bez iyice sıkılır, bir kabın içerisine bırakılır. Üzerine peynir taşı ya da ağırlık yapacak herhangi bir eşya bırakılır. Bu şekilde bir gece bekletilir. Beklettikten sonra peynir yemeye hazırdır. Eğer daha fazla peynir yapılacaksa peynirden akmış olan su atılmaz. Suya biraz daha tuz ilave ederek peynir içine bırakılır. Saklama kabında bu şekilde uzun süre dayanacaktır.
 
Kuşkonmaz Salatası
 
Kuşkonmaz manav ve marketlerde pahalı bir üründür. Ancak doğal alanlara ulaşma imkanı olanlar varsa top top çalılıkların dibine bakmayı ihmal etmemelidir çünkü kuşkonmaz buralarda yetişir. En doğal haliyle bulunabilir. O halde kuşkonmazdan lezzetli bir tarif yerinde olacaktır. İçerisinde bulunan folik asit sayesinde kanserden koruyucu özelliği vardır.
 
Malzemeler
 
1 demet kuşkonmaz
 
1 adet havuç
 
1 adet kırmızı biber
 
Sumak
 
Nar ekşisi
 
Tuz
 
Zeytinyağı
 
Yapılışı;
 
Kuşkonmazlar yıkanarak tencereye alınır. Üzerine su ilave ederek yumuşayana kadar haşlanır. Haşlanan kuşkonmazlar doğranır. Havuç rendelenerek zeytinyağında çevrilir. Ardından küçük küçük doğranan kırmızıbiberler de zeytinyağında çevrilir. Hepsi bir kasede birleştirilir. Üzerine nar ekşisi, sumak ve tuz ilave edilerek karıştırılır. Salata yemeye hazır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.