En Leziz Et İçin Ne Yapmak Gerekir?

En Leziz Et İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yemeklerde kullandığımız önemli besinlerinden olan et aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır. Eğer doğru pişirme tekniklerini bilmiyorsak lezzetli bir et yememiz mümkün olmaz. Şu soruların cevaplarını kesinlikle bulmak gerekir. “İyi ve lezzetli et için nasıl pişirme yöntemleri kullanılmalıdır? Et dinlendirmek, eti mühürlemek nedir? Neden tava seçimine dikkat edilmelidir?”
Öncelikle et alınırken seçkin kasaplar ve güvenilir marketler tercih edilmelidir. Etin renginin açık ve parlak, ilk olarak göze hitap edebilir olması gerekir ayrıca daha iyi bir tat almak için bilinenin aksine az yağlı ve kemiksiz değil, kemikli ve yağlı et tercih edilmelidir. İkinci olarak eğer et az pişmiş tercih ediliyorsa kalın, iyi pişmiş tercih ediliyorsa ince kesilmelidir. Bu süreçte tava seçimi de çok önemlidir. Döküm tava kullanmak yararlı olacaktır.

İyi Ve Lezzetli Et Pişirme İpuçları

Et pişirirken ilk olarak buzluktan çıkarılan eti direk olarak pişirmemek gerekir. Önceden yağlanıp tuzlanan eti yarım saat dinlendirmek gerekiyor. Ardından bahsettiğimiz gibi yüksek ısıda ve döküm tavada etin rengi hafif değişene kadar bir pişirme yapılır. Bu işlemin adı ‘‘mühürleme’’dir. Mühürleme işleminde etin suyu içerisinde kalır ve daha leziz bir tat elde edilir. Bu süreçte etin suyunu bırakmaması da önemli bir noktadır.
Eğer mühürleme işleminde tuz kullanılırsa, etin suyunu bırakmasına daha net bir tabirle lezzetini kaybetmesine neden olur. Ardından eti istediğimiz pişirme seviyesine getirip ocaktan almamız gerekir. Etin kalınlığına ve nasıl tercih ettiğinize göre pişme süresi değişiklik gösterebilir. Son olarak piştikten sonra eti hemen yememek daha iyi bir tat alınmasını sağlayacaktır. Et yüksek ısıda piştiği için 3-5 dakika dinlenmesi gerekiyor. Aksi halde yüksek ısı dışarı çıkarak su kaybetmesine neden olabilir. Bu kurallara uyulması daha leziz ve sağlıklı et yemenizi sağlayacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.