Asma Yaprağı Nasıl Muhafaza Edilir?

         Asma Yaprağı Nasıl Muhafaza Edilir? Asma Yaprağından Salamura Nasıl Yapılır?

Meyve olarak sevilerek tüketilen üzüm ağacının yaprakları, asma yaprağı ya da üzüm yaprağı olarak adlandırılmıştır. Bu yapraklar mevsimi geldiğinde özenle toplanır ve çeşitli şekillerde muhafaza edilerek kışlık yiyecekler arasında yerini alır. Asma yaprağı, genellikle sarma dolma yemeklerinin başrolünü oluşturur. Bunun dışında ekşilime yapılarak da yemeklerin yanında tüketmektedir.
Asma yapraklarını toplamak zannedildiği gibi kolay bir iş değildir. Zamanında ve saplı bir şekilde toplamak temel kural olarak bilinir. Üzüm meyveleri daha küçücükken, yapraklar daha taze olduğu için Bu dönemde toplamak en uygunudur. Bölgelere göre yetişme zamanı farklılık gösterse de, asma yaprakları genellikle haziran ve temmuz aylarında toplanmaktadır. Toplama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da yaprakların dilimli yani yırtık olmamasıdır. Dilimli asma yaprakları ile sarma yapmak zor olacağı için, dilimlenmeden ve taze yapraklar tercih edilmektedir.

Asma Yaprağı Nasıl Muhafaza Edilir? Salamura Asma Yaprağı Nasıl Yapılır?


Vaktinde toplanan asma yaprakları, sapları aynı hizaya gelecek şekilde üst üste dizilir. Ortalama olarak 20 ile 30 adet yaprak dizilebilir. Bu yapraklar kaynar suda 5 dk. kadar haşlanarak soğutulup, buzdolabı poşeti ile derin dondurucuda aylarca saklanabilir. Ya da haşlama işlemi yapmadan direk poşetleyip de derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Bu şekilde konulursa, kullanılacağı zaman dolaptan çıkarılıp haşlanır ve sarma yapılır.
Salamura Asma yaprağı yapmak için yapraklar dizilir ve bir bidona düzgün bir şekilde yerleştirilir. Ağzına kadar bidon yaprakla doldurulur. Bidonun büyüklüğüne ve damak tadına göre yoğun bir tuz eklenir, bir avuç limon tuzu konulur ve üzeri şu ile doldurulur. İsteğe göre nohut sarımsak gibi gıdalar da eklenebilir. Bidonun ağzı sıkıca kapatılır ve serin, güneş görmeyen yerlerde muhafaza edilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.