Ev Yapımı İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası Nedir?

 
İrmik helvası özellikle kış aylarıyla bağdaşan, balık sofralarından kadın günlerine, mevlutlerden cuma günlerine hem özel günlerde hem de keyfe keder yapılması ve yenilmesi sevilen bir yemek tarifi olarak bilinir. İrmik helvası tatlısı kalori açısından da diğer tatlılara göre daha az kaloriye sahip olduğu için diyette olup tatlı krizine giren bireyin de hiç dışarı çıkmadan evde tatlı yapıp şeker ihtiyacını karşılamak isteyen bireyin de ihtiyacını karşılayan bir tatlıdır ve yapımı çok kolaydır. Bu sıcacık tatlıyı yanında özellikle buz gibi dondurma ile servis etmek lezzetine lezzet katacak önerilerin en başında gelmektedir.
 

 Ev Yapımı İrmik Helvası Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

 
-1,5 su bardağı irmik
-1,5 su bardağı toz şeker
-3 yemek kaşığı tereyağı
-3 yemek kaşığı dolmalık fıstık
-1,5 su bardağı su
-1,5 su bardağı süt
 

 Servisi İçin Gerekli Malzemeler :

 
-2 tatlı kaşığı tarçın
-Dondurma
 

 Ev Yapımı İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

 
Şerbetini hazırlamak için; süt, şeker ve su küçük bir tencereye ya da sos tenceresine konur. Tencere ocağın üzerine alındıktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Derin bir tencere içerisinde tereyağı eritilir. Eritilen tereyağı içerisine fıstıklar atılarak kavrulur.
Tereyağın eritilip fıstıkların kavrulduğu tencerenin içerisine irmik de ilave edildikten sonra bir tahta kaşık yardımıyla kavurma işlemi yapılır. 20 dakika kadar kısık ateşte irmik kavrulur. Renklerin değişmesinden sonra yapılan sıcak şerbet yavaş yavaş kavrulan irmiğin üzerine dökülür. Aktarılan sıvıdan sonra tencerede tekrar bir kaynama hareketi gözlemlenir. Tahta kaşık yardımıyla karıştırmaya devam edilir.10 dakika kadar sonra irmik şerbeti çeker ocağın altı kapatılır ve havlu peçete konularak içini alması için kenarda bekletilir. Demlenen irmik helvası servis tabağına alındıktan sonra arzuya göre sadece tarçınla ve ya dondurma ile servis edilir.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.