Lokanta Usulü Etli Bezelye Yemeği

Lokanta Usulü Etli Bezelye Yemeği, Tarifi ve Malzemeleri; Bezelye, yaz sıcaklarının yaşandığı şu günlerde yeni yeni ortaya çıkan son derece faydalı ve lezzetli bir sebzedir. Tazesinin tüketilmesi dondurulmuşunun tüketilmesinden çok daha yararlıdır. Bezelye, esnaf lokantalarında da sıklıkla servis edilen yemeklerdendir. Lokantalarda çok daha lezzetli olan bezelye yemeğinin en büyük sırrı taze bezelyedir. Taze bezelye ile yapılan etli bezelye yemeği çok daha farklı ve özel bir lezzete sahip olacaktır. Lokanta usulü etli bezelye yemeği yapılacağında düdüklü tencere kullanılması yemeğin pişme hızını büyük oranda arttıracaktır. Yemek tencere pişirilecek ise sürenin kısalması için içine eklenen patates ve havuç gibi sert sebzelerin daha ufak bir şekilde doğranmasında yarar vardır.

Malzemeler Nelerdir?

  • 1 kilo taze ayıklanmış bezelye
  • 250 gram dana kuşbaşı (az yağlı)
  • 1 çorba kaşığı salça (domates)
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 1 adet ince doğranmış kuru soğan
  • 1 orta boy patates
  • 3 adet ince havuç
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ ya da zeytinyağı
  • 2 su bardağı su

Nasıl Yapılır? Lokanta Usulü Bezelye Yemeği Hazırlanışı

Lokanta Usulü Etli Bezelye Yemeği, Tarifi ve Malzemeleri
Lokanta Usulü Etli Bezelye Yemeği, Tarifi ve Malzemeleri

Lokanta usulü etli bezelye yemeği evlerde yapılan normal ev yemeklerinden çok da farklı değildir. Bunun için ilk olarak;

1 kilo taze bezelye alınmalı ve dikkatlice ayıklanmalıdır. Çürük veya bozuk olan bezelye taneleri kesinlikle ayrılmalı ve yemeğin içerisine katılmamalıdır. Bozuk olan bezelye taneleri koca bir tencere bezelye yemeğini bozabilmektedir. Daha sonra sıra sebzelerin doğranmasına gelmektedir.

İlk olarak kuru soğan minik minik doğranmalı ve daha sonra da patates ve havuçlar hazırlanmalıdır. Patates ve havuç kullanılması yemeğin besleyiciliğini arttıracaktır. Patates ve havuçların doğranmadan önce iyice soyulması ve bir süre suda bekletilmesi gerekmektedir. Böylece patatesler nişastasını suya salacak ve yemek çok daha lezzetli olacaktır.

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra sıra yemeğin yapımına gelmektedir.

Evde Bezelye Yemeği Hazırlanışı:

Büyük bir tencereye sıvı yağ ve soğanlar alınmalı ve her yemekte olduğu gibi pembeleşene kadar kavrulmalıdır.

Üzerine 1 çorba kaşığı domates ve 1 tatlı kaşığı biber salçası eklenmeli ve pişirilmeye devam edilmelidir. Kavrulan salçanın üzerine ayıklanan bezelyeler, dana eti, havuçlar ve patatesler eklenmeli ve bir süre daha kavrulduktan sonra üzerine suyu eklenmelidir.
Su olarak 2 su bardağı ılık su yeterli olacaktır. Fakat yeterli gelmediği takdirde ilave yapılmasında bir sakınca yoktur.

Suyun ardından tuzu da eklenmeli ve etli bezelye yemeği pişmeye bırakılmalıdır.

Patates ve havuçlar ufak ufak doğranır ise yemek çok daha hızlı ve çabuk bir şekilde pişecektir.

Pişen bezelye yemeği ocaktan alınmalı ve yanında pirinç pilavı ile servis edilmelidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.