Kan Nasıl Pıhtılaşır

Kan Nasıl Pıhtılaşır;
Kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynayan üç ana madde bulunmaktadır. Bunlar; kanın akışkanlık oranı, damar duvarı ve trombosit ismi ile bilinen küçük hücrelerdir. Zaten kanın pıhtılaşmasında en önemli payı bu trombosit denen hücreler almaktadır. Bu hücreler kemik iliğinden yapılmıştır. Eğer damar duvarında bir kanama meydana geliyorsa, trombositler o kanamanın oluştuğu yere doğru ilerlerler. Kanama olan bölgeye ulaştıklarında ise burada bir tıkaç vazifesi görürler.
Kanayan bölgede, trombositlerin oluşturduğu bu tıkaç ile kanın akışı geçici olarak durdurulmuş olur. Bu süre zarfında, damar duvarından ve trombosit hücrelerden açığa çıkan bazı maddeler ile kanın pıhtılaşma süreci ikinci bir safhaya geçer. Açığa çıkan bu maddeler ile ortaya yama gibi bir organizma çıkar. Trombositlerden meydana gelen bu yama, başka maddelerle reaksiyona girip daha da güçlenirler. Bu sayede damar duvarı iyice sağlam bir hale gelir.
Tüm bu yama işleminden sonra, damar duvarında biriken fazlalıklar temizlenir ve damar duvarı eski haline geri döner. Bu tamamen damar duvarında oluşan bir onarma işlemidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.