Hemoroid (basur)

Hemoroid (basur) Belirtileri Ve Tedavisi;Türk toplumumuzun, genel olarak bakıldığındaki bir diğer sağlık problemi ise basur ( hemoroid ) sorunudur. Basur rahatsızlığının tıp dilinde, anal kanal altında yerleşmiş ve anal kanal içini örten damarsal oluşumlar olduğunu söyleyebiliriz. Basur hastalığı iç ve dış hemoroid olarak, iki grupta toplanmakta. Gerekli açıklamalarını ise sizler için, aşağıda sıralamaktayız.
Dış Hemoroid : Anal kanalın dışında, deri üzerindeki şişik toplar damarlar olup damarın tıkanması sonucunda, şişiklerin artması gibi nedenler doğurmaktadır.
İç Hemoroid : Yine damarsal oluşumlardır fakat son bağırsak kısmının anal daireye yakın yerde oluşan şişlikler ve damarsal bozukluklardır. İç hemoroidlerin şişmesi neticesi, anüs üzerinden dışarıya çıkmasına dahi yol açabilmektedir.
Başlıca Hemoroid Belirtileri ( Basur Belirtileri ) :

  1. a) Tuvalet kağıdınızdaki kırmızı parlak renkteki, kan damlacıklarıdır. Tıkanık hemoroidlerin pıhtılı ve ağrı dolu olduğu gözlemlenmektedir.
  2. b) Yanmalar, kaşıntılar ve ve anüste ( makat ) oluşan rahatsızlıklar ise, sonrasında sıralanabilir.

Hemoroid (Basur)
Hemoroid Tedavisi :

  1. a) Kendinizi kesinlikle kabızlık gibi durumlardan, sakınmalısınız.
  2. b) Dışkılama esnasında, ıkınma gibi zorlama durumları yapılmamalı.
  3. c) Baharatlı yiyecek ve yiyecek türlerinden, alkolden ve acı biber gibi baharatlar tüketilmemelidir.
  4. d) Uzun müddetlerce, ayakta yada oturma pozisyonlarında bulunmamalısınız.
  5. e) Periyodik olarak, sistemli bir şekilde egzersizler yapılmalıdır.
  6. f) Eczanelerden temiz edebileceğiniz merhemler, krem ve fitiller ile şişiklerinizi azaltabilir, ağrılarınızı dindirebilirsiniz.
  7. g) Günde birkaç kez, özellikle dışkılama sonrasında ılık su oturma banyosu size iyi gelecektir.
  8. h) Makat (anüs) kaşıntısı esnasında, çok sert ve şiddetli kaşımalardan kaçınılmalı ve her halukarda hekiminize danışmalısınız.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.